The effect of local heating on the weld line formation in plastic injection molding of acrylonitrile butadiene styrene and glass fiber reinforced polypropylene
Akrilonitril bütadien stiren ve cam elyaf takviyeli polipropilenin plastik enjeksiyon kalıplamasında lokal ısıtmanın birleşme izi oluşumuna etkisi
  1. Tez No: 720371
  2. Yazar: MUHSİN DENİZ GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN ÜLKER, PROF. DR. SAMİ SAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, plastik enjeksiyon kalıbında lokal ısıtmanın birleşme izi oluşumu üzerindeki etkisini akrilonitril bütadien stiren (ABS) ve polipropilen %20 cam elyaf (PP GF20) plastik malzemesi kullanılarak incelenmiştir. Yerel ısıtma için sıcaklıkları ayarlamak üzere enjeksiyon kalıbına bir alüminyum 6000 serisi insert parçası yerleştirildi. Enjeksiyon kalıplama proses parametreleri için insert sıcaklığı, kalıp sıcaklığı ve eriyik sıcaklığı olarak üç seviyeli üç parametre seçildi ve birleşme izi ve birleşme izi olmayan mekanik test numuneleri üretildi. Taguchi yöntemi için L9 ortogonal dizisi düzenlenmiştir. Kalıp tasarımını doğrulamak için, plastik enjeksiyon kalıplama simülasyon yazılımı Moldex3D programında plastik dolum analizi uygulanmıştır. Numuneler için çekme ve eğilme test sonuçları Minitab 19.1 istatistik programı kullanılarak analiz edildi. Sonuç olarak, ABS malzemesinde birleşme izi ve birleşme izi olmayan çekme ve eğilme mukavemetleri için lokma sıcaklığının katkı oranı sırasıyla %0.40 ve %64.97 olarak hesaplanmıştır. PP GF20 malzemesinde birleşme izi ve birleşme izi olmayan çekme ve eğilme mukavemetleri için lokma sıcaklığının katkı oranı sırasıyla %38.31 ve %62.05 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of local heating on the weld line formation in a plastic injection mold was studied by using acrylonitrile butadiene styrene (ABS) and polypropylene 20% glass fiber (PP GF20) plastic material. An aluminum 6000 insert was fitted into the injection mold to set temperatures for local heating. The three parameters with three levels were selected for injection molding process parameters as insert temperature, mold temperature, and melt temperature and to produce mechanical tests specimens with weld lines and non-weld lines. L9 orthogonal array was arranged for the Taguchi method. To verify the mold design, plastic injection molding simulation software Moldex3D was implemented for plastic filling analysis. The tensile and bending test results for specimens were analyzed by using the statistics package Minitab 19.1. Consequently, the contribution rates of the insert temperature for the weld line tensile and bending strength were calculated as 0.40% and 64.97% for ABS, respectively. The contribution rates of the insert temperature for the weld line tensile and bending strength were calculated as 38.31% and 62.05% for PP GF20, respectively.