L'évolution du régime juridique du terrorisme face a l'état de droit : les apports des systèmes international et européen en droit turc
Hukuk devleti karşısında terörizmin hukuki rejiminin gelişimi :uluslararası hukukun ve avrupa hukukunun türk hukukuna getirdikleri
  1. Tez No: 720398
  2. Yazar: GÖKSU IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IVAN BOEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Université de Strasbourg
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Uluslararası, bölgesel ve ulusal sistemler terörizmle etkin bir şekilde mücadele edebilmek amacıyla hukuk devleti ilkesinin gerekliliklerini göz ardı etmedikleri bir hukuki rejim oluşturmaya çalışmaktadırlar. Fakat, terimin kendisinden ya da alınması gereken güvenlik önlemlerinden kaynaklanan zorluklar, hukuk devletinden ileri gelen ilkeleri tehlikeye düşürebilmektedir. Terör saldırıları çoğaldıkça terörle mücadelenin daha etkin olması gerekmektedir. Bu durum da terörizmin hukuki rejiminin hukuk devletinin gereklilikleri karşısında güvenliği önceleyecek şekilde oluşturulmasına neden olmaktadır. Türkiye, bu durumun en iyi örneklerden birini teşkil etmektedir. Son yıllarda insan haklarının, özellikle hukuk devleti ilkesine sıkı sıkıya bağlı olan hakların korunması açısından önemli gelişmeler sergilenmiştir. Uluslararası alanda ve Avrupa nezdinde alınan tedbirlerin ulusal düzeyde uygulanmasını sağlamak amacıyla önemli adımlar atılmıştır. Fakat, 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrasında bu değişikliklerde bir geri dönüş yaşanmaya başlanmıştır. Yine de bu durum, uluslararası hukuk ve Avrupa hukukunda alınan tedbirlerle benzerlikleri doğrultusunda Türkiye'ye özgü olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
International, regional and national systems try to adapt their legal systems to the necessities of an effective fight against terrorism while according with the requirements of the rule of law. However, the difficulties arising from the term itself or from the security measures may get in the way of the respect of the principles ascendant to the rule of law. The more terrorist attacks take place, the more effective the fight against them should be. This may lead to the evolution of the legal systems towards underlining the security before the rule of law. Turkey is one of the best examples of this situation. In recent years, it experienced a development serving to a more effective protection of human rights namely the ones that are strictly related to rule of law. This is also accomplished by implementation of international and European measures into national system. Nevertheless, the anti-terrorist measures following the failed coup of July 15, 2016 started to reverse this situation. But, this wouldn't always be exceptional to Turkey to the extent that the previously referred systems get similar