İndirekt reçine kompozit materyalleri ile farklı tip yapıştırma sistemleri arasındaki bağlantı kuvvetinin in-vitro olarak incelenmesi
In-vitro i̇nvestigation of the bond strength between different i̇ndirect resin composite materials and different types of bonding systems
  1. Tez No: 720424
  2. Yazar: OYUN ERDENE BATGEREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada farklı indirekt reçine kompozit materyallerinin diş ve direkt kompozit materyalleri üzerine farklı tip yapıştırma sistemleri kullanılarak makaslama kuvvet direnci testi uygulanıp elde edilen kopma dayanım kuvvetinin in vitro olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 64 adet boş otopolimerizan akrilik örnek hazırlanmıştır. Bu örneklerin içleri için 32 adet çürüksüz ve restorasyonsuz sağlam insan molar dişi ve 32 adet disk şeklinde Z250 (3M ESPE, St. Paul, MN, ABD) kompozit örnek kullanılmıştır. Bu materyaller üzerine üretici firmaların önerileri doğrultusunda RelyX U200(3M ESPE GmbH Dental Products, Neuss, Germany) self adeziv reçine siman ve RelyX Ultimate(3M ESPE GmbH Dental Products, Neuss, Germany) total etch adeziv reçine siman uygulanarak iki alt grup oluşturulmuştur. RelyX Ultimate uygulanan gruba Scotchbond Universal Etch(3M ESPE GmbH Dental Products, Neuss, Germany) ile Single Bond Universal(3M ESPE GmbH Dental Products, Neuss, Germany) uygulanmıştır. Gradia (GC Corporation Tokyo, Japan), Ceramage Body(ShofuInc, Kyoto, Japan), Tescera ATL(Bisco Dental Products Richmond, ABD) ve Lava Ultimate(3M ESPE, Seefeld, Germany) materyallerinden üretilen çubuklar simante edilerek deney grupları oluşturulmuştur(n=12). Makaslama kuvvet direnci 230 deney yapılarak ölçülmüştür. Kırık yüzeyler stereo mikroskopta incelenmiş kopma türleri belirlenmiştir. Örnek yüzeyleri SEM taramalı elektron mikroskop ile incelenmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS IBM 24,0 Software programı kullanılmış,.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to apply different indirect resin composite materials on teeth and direct composite materials using different types of bonding systems and to compare the results obtained by applying the shear strength test in vitro. In the study, 64 empty autopolymerizing acrylic samples were prepared. 32 pieces non-carious and non-restorative intact human molar teeth and 32 pieces disc shaped Z250 (3M ESPE, St. Paul, MN, USA) composite samples. Two subgroups were formed by applying RelyX U200 (3M ESPE GmbH Dental Products, Neuss, Germany) self adhesive resin cement and RelyX Ultimate (3M ESPE GmbH Dental Products, Neuss, Germany) total etch adhesive resin cement on these materials with the recommendations of the manufacturers. Scotchbond Universal Etch (3M ESPE GmbH Dental Products, Neuss, Germany) and Single Bond Universal (3M ESPE GmbH Dental Products, Neuss, Germany) were applied to RelyX Ultimate applied group. Cylindrical rod shaped samples obtained form Gradia (GC Corporation Tokyo, Japan), Ceramage Body (ShofuInc, Kyoto) , Japan), Tescera ATL (Bisco Dental Products Richmond, USA) and Lava Ultimate(3M ESPE, Seefeld, Germany) were cemented and experimental groups were formed (n=12). Shear force resistance was measured by performing 230 experiments. Fractured surfaces were examined by stereomicroscope and fracture types were determined. Sample surfaces were examined by SEM scanning electron microscope. While evaluating the findings obtained in the study, SPSS IBM 24.0 Software program was used for statistical analysis.