BT ve MRG ile değerlendirilen insan koklear kanal uzunluğu ve kafa boyutu arasındaki ilişki
The relation between human cochlear duct length and head size assessed by MRI and CBCT
- Tez No: 720466
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL DİNÇER D'ALESSANDRO, PROF. DR. ANDREJ KRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Koklea bireyler arasında uzunluk ve şekil olarak farklılık gösterir ve bunun sebebi kokleanın uzamsal kısıtlamalardan etkilenmesi olabilir. Kafa boyutu, temporal kemikte bulunan kokleayı kısıtlayabilir ve kafa boyutu daha küçük olan bireylerin daha kısa koklear kanal uzunluğu (KKU)'na sahip olması olasıdır. Bunun dışında, daha uzun KKU'ya sahip normal işiten katılımcılar daha fazla alçak frekans duyarlılığına sahiptir. Bu nedenle, sadece KKU'nun değil, işitsel sonuçların da koklear yapılardan önemli ölçüde etkilendiği ve KKU'yu etkileyen faktörlerin koklear implantasyon sonuçlarını etkileyebileceği düşünülmektedir. Kokleanın bulunduğu ve birlikte geliştiği kafa ve vücut boy uzunluğu doğumdan sonra belirli dönemlere kadar büyümeye devam eden yapılardır. Gelişim sürecindeki farklılıklara rağmen, koklea, kafa ve vücut boy uzunluğu birbiriyle bağlantılı ve birbirini etkileyen genetik yapıya sahip olabilir. Bu nedenle, vücudun bu büyüyen kısımları, gelişim sürecinde KKU'yu etkileyebilir. Bu araştırma, bahsedilen yapılar arasındaki herhangi bir ilişkiyi bulmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, koklear implant kullanıcısı olan 112 postlingual işitme kayıplı yetişkin katılımcının yer aldığı bir çalışma grubundan oluşmuştur. Çalışma grubundaki her katılımcı için kokleanın Koni Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntüleri ve kafanın Manyetik Rezonans (MR) görüntüleri elde edilmiştir. Koni Işınlı BT ile belirlenen KKU, 3 boyutlu dönüştürülen MR görüntüleri ile belirlenen kafa boyutu ölçümleri ve vücut boy uzunluğu çalışmaya dahil edildi. KKU, kafa büyüklüğü ve boy varyasyonları için kadınların ortalamaları erkeklerden daha kısa bulundu. Bu çalışmanın sonuçları, KKU'nun kafa boyutu ile anlamlı bir korelasyona sahip olmadığını, ancak boy ile zayıf bir korelasyona sahip olduğunu göstermektedir. Literatürde olduğu gibi, vücut boy uzunluğu ve kafa büyüklüğü birbirleri ile istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler göstermektedir. Kokleadan sadece KKU ölçülmüştür ve bu, kafa boyutunun koklea üzerinde etkisini göstermek için yeterli bir parametre olmayabilir. Gelecekteki çalışmalarda, mikro-BT aracılığıyla koklear şekil ve kokleayı çevreleyen yapılar arasındaki ilişkiler incelenebilir.
Özet (Çeviri)
The cochlea differs in length and shape among individuals and this might be due to the fact that it is affected by spatial constraints. The head size may restrict the cochlea which is located in the temporal bone, and individuals with smaller head sizes may have shorter cochlear duct lengths (CDL). On the other hand, normal-hearing participants with longer CDLs have an increase in low-frequency sensitivity. Therefore, not only the CDL but also auditory outcomes are thought to be significantly affected by cochlear structures and the factors affecting CDL may also affect outcomes of cochlear implantation. The head in which the cochlea is located and develops together, as well as, the body height in the human body are structures that continue to grow until certain periods after birth. Despite differences in the developmental process, the cochlea, head, and height may have a genetic makeup that is interconnected and affect one another. Hence, these growing parts of the body may influence the CDL during the development process. The present study was conducted with the aim of finding any relations between mentioned structures. It consisted of a study group that contained 112 postlingual-deafened adult participants who were cochlear implant users. Cone Beam Computed Tomography (CBCT) images of the cochlea and Magnetic Resonance (MR) images of the head were performed for each participant in the present study group. CDLs were determined via CBCT, head size measures were determined by 3D conversion via MRI, and the body height was completed. In terms of CDL, head size, and height: females had smaller averages than that males. The results of this study showed that CDL had not any significant correlation with head size but a weak correlation with height. Similar to the literature, the height and the head size showed statistically significant relationships with each other. Only CDL which was measured in the cochlea, may not be sufficient to demonstrate the effect of head size on the cochlea. Future studies might look at the links between the cochlear shape and its surroundings by using micro-CT.