Larenks karsinomlu olgularda I.V.kontrastlı tüm vücut (dual faz) F-18 FDG PET-BT'nin tanı ve evrelemedeki rolü
Role of contrast enhanced (dual phase) F-18 FDG PET-BT inthe diagnosis and initial staging of the patients withlaryngeal carcinoma
- Tez No: 709906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK FİKRET ÇERMİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu prospektif çalışmada larenks karsinomlu olgularda I.V. kontrast sonrası dual faz FDG PET-BT'nin tanı ve evrelemeye katkısının tespiti ve bulguların MRG/BT sonuçları ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. İntravenöz kontrastlı PET-BT ile MRG/BT incelemeleri bulunan 45 hasta (44 E, 1K) (Ort± SD: 63.0± 9 y, 45-80 aralığında) çalışmaya dahil edildi. Dual faz PET-BT için F-18 FDG I.V. verildikten 1 saat sonra (erken) ve 2 saat sonra (geç) görüntüleme yapılmıştır. Erken ve geç görüntülerde, primer tümör, nodal ve uzak metastaz lehine değerlendirilen lezyonlardan SUVmax değerleri hesaplanmıştır. Çift kör olarak değerlendirilen PET-BT ve MRG/BT incelemeri primer tümör, nodal metastaz ve evreleme açısından karşılaştırıldı. Primer tümör tespitinde PET-BT'nin duyarlılığı %100 olup, MRG/BT incelemeden (%93.3) yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this prospective study was to determine whether I.V. contrast enhanced dual phase (18)F-fluorodeoxyglucose positron emission tomography/computed tomography (FDG-PET-CT) scans provide additional diagnostic information compared to the MRI/CT in patients with laryngeal carcinoma during the initial staging. Forty-five consecutive patients (44 male, 1 female; mean age ± SD, 67.0 ± 9.0 y, range 45-80) with carcinoma of the larynx that had MRI/CT and I.V. contrast enhanced PET-CT were enrolled. Each patient was scanned on PET-CT system 1 h (early) and 2 h (delayed) after injection. The maximum standardized uptake value (SUV(max) of the primary tumor, nodal and distant metastatic lesions were measured by the dual-time-point method. Double-blinded FDG-PET-CT and MRI/CT staging data were compared. The diagnostic accuracy of each modality was compared for primary tumors, nodal metastasis and the tumor staging. For primary tumor detection, the sensitivity of PET-CT was higher (100%) than MRI/CT (93.3%).