Elektronik haberleşme cihazları - veri hizmet araçları ve kayıt birimi
Electronical communication equipments - data utilities and record unit
  1. Tez No: 720491
  2. Yazar: GÖRKEM OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİRİS DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Endüstriyel alanlarda sıkça kullanılan elektronik cihazlar kendi içlerinde ve dış dünya ile veri iletimini sağlamak amacıyla elektronik haberleşme yollarını kullanmaktadır. Elektronik haberleşme özellikle askeri araç, sağlık cihazları ve akıllı ev sistemlerine ait cihazlarda sıklıkla kullanılmak ile beraber elektronik haberleşmeyi sağlayan ve kolaylaştıran her türlü cihaz elektronik haberleşme cihazı olarak adlandırılır. Günümüzde elektronik cihazlara olan ilginin artması ve elektronik cihazların her türlü sektörde insan hayatını kolaylaştırmak adına yer almasından dolayı elektronik cihaz teknolojisi her geçen gün ilerlemektedir. Elektronik cihaz teknolojisinin ilerlemesi ile elektronik cihazların gerçekleştirmesi ve sunması gereken imkânların artacağına dair beklentiler oluşmaktadır. Bu beklentileri karşılamak için elektronik cihazların olmazsa olmazı olan elektriksel verinin değeri artmak ile beraber bu verinin iletimini sağlamak için kurulan elektronik haberleşme alanına olan ilgi ve çalışmalarda artmaktadır. Bilindiği üzere günümüz teknolojisinin temellerinde verinin anlamlandırılması yer almaktadır. Verinin anlamlandırılabilir bir platforma gelmesi için verinin doğru, eksiksiz ve güvenilir şekilde iletimi çok önemlidir.“Elektronik Haberleşme Cihazları - Veri Hizmet Araçları ve Kayıt Birimi”adlı Yüksek Lisans tezimde elektronik haberleşmeyi taklit edebilen, haberleşme verilerine dair kayıt alabilen, haberleşmeye veri dâhil edebilen elektronik cihazlar, veri hizmet araçları ve kayıt birimlerine dair akademik çalışmaların incelenmiştir. Ayrıca konuya ilişkin“EceDuruApp”adını verdiğim bir masaüstü veri hizmet aracı ve veri kayıt uygulaması ile“EceDuruDevice”adını verdiğim bir elektronik haberleşme cihazı tasarlanmıştır. Tasarlamış olduğum elektronik haberleşme cihazı; veri iletiminde köprü görevi görmenin dışında haberleşme verilerinin dış dünyaya anlık aktarımı ve elektronik haberleşme teknolojilerine yönelik dönüştürücü rolü de üstlenebilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Ayrıca tasarlamış olduğum masaüstü uygulaması ise veri haberleşmesine köprü, haberleşme teknolojileri arasında dönüştürücü özelliklerini barındırmanın yanı sıra veri kayıt etme ve haberleşmeye veri dâhil edebilme özelliklerine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Electronic devices, which are frequently used in industrial areas, use electronic communication means to provide data transmission within themselves and with the outside world. Although electronic communication is frequently used in devices belonging to military vehicles, health devices and smart home systems, all kinds of devices that provide and facilitate electronic communication are called electronic communication devices. Today, electronic device technology is advancing day by day due to the increasing interest in electronic devices and the fact that electronic devices are included in all sectors to facilitate human life. With the advancement of electronic device technology, there are expectations that the possibilities that electronic devices need to realize and offer will increase. In order to meet these expectations, as the value of electrical data, which is indispensable for electronic devices, increases, the interest and studies in the field of electronic communication established to ensure the transmission of this data is increasing. As it is known, interpretation of data is the basis of today's technology. Correct, complete and reliable transmission of data is very important for the data to come to a meaningful platform. In my master's thesis titled“Electronical Communication Equipments - Data Utilities and Record Unit”, academic studies on electronic devices, data utilities and record units that can imitate electronic communication, record communication data and include data in communication have been examined. In addition, a desktop data utilities and data recording application I named“EceDuruApp”and an electronic communication device called“EceDuruDevice”were designed. Electronic communication device I designed; In addition to serving as a bridge in data transmission, it has been prepared in order to act as a converter for instant transmission of communication data to the outside world and electronic communication technologies. In addition, the desktop application that I have designed has the features of data communication as a bridge, transformer between communication technologies, as well as recording data and including data in communication.