Discursive and spatial anatomy of alternative living models: Architectural utopias within housing discourse
Alternatif yaşam modellerinin söylemsel ve mekansal anatomisi: Konut söyleminde mimari ütopyalar
  1. Tez No: 720492
  2. Yazar: ÖZÜM DÜLGEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Konut, içinde bulunduğu toplumun sosyal-kültürel yapısı ile şekillenen mikro ölçekli bir form ve mekân organizasyonudur. Var oluşundan bu yana temel işlevi, insanı fiziksel etkilerden korumak olan konut, toplumun davranış ve düşünce sistemlerinin değişmesiyle ve çeşitlenmesiyle farklı işlevler kazanmış ve dönüşümlere uğramıştır. Zamanla sabit bir barınak olmaktan çıkarak, sosyal-organizasyonel sistemlerin karmaşık hiyerarşisinin bir parçası haline gelmiştir. Ancak toplumun sosyal-organizasyonel yapısı durağan değildir ve zamanla değişmeye devam eder; bunun sonucunda ise alternatif yaşam modelleri ortaya çıkar. Zamanla değişen, çeşitlenen sosyal-kültürel yapının ve nesillerin mekânsal ihtiyaçları ve konuta dair beklentileri de dolayısıyla farklıdır. Bu durum, konutu ele alış biçimini yeniden gözden geçirmeyi ve hatta alışılmadık bir şekilde yeniden tasarlamayı gerektirir. Bu bağlamda ütopyalar, tasvir ettikleri ideal yaşam biçimleri ile ilham verici bir role sahiptirler ve alternatif konut tasarımlarını kurgularken başvurulan kıymetli birer kaynaktırlar. Bu tartışmalar çerçevesinde ele alınan tez, alternatif konut tasarımlarını, ütopyalar üzerinden konut söyleminin analiz edilmesini ve mevcut tartışmalara katkıda bulunmak için teorik ve uzamsal çözümlerin keşfedilmesini amaçlamaktadır. Bu nedenle, konut ve ütopyalar arasındaki teorik süperpoze ilişkiyi incelemek üzere 19, 20 ve 21. yüzyılları kapsayan bir tartışma haritası oluşturur.
Özet (Çeviri)
The concept of housing, as more than just being a shelter, means a lot about lifestyle understanding of individuals and it is generally shaped through the social structure of society. However, social structure of the community continues to change in time, and therefore alternative living models come into existence. Architectural expressions and spatial demands of these new emerging socio cultural generations are also different, and conventional dwelling types cannot fulfill all habitants' expectations. Thus, it is generally required to reconsider the production of housing and sometimes design it in an unconventional way. At this juncture, utopias have an inspirational role since they contain both untypical living forms through their ideal-perfect worlds, and offer architectural solutions to build their ideas, which are based on the demand of alternative social-structure forms. Thereby, utopias are to be thought like a laboratory for fictionalizing alternative housing designs through their spatial living model depictions. In the light of these conceptions, this thesis aims to analyze the housing discourse whose object is alternative housing design and utopia, and explore theoretical and spatial solutions to contribute to current discussions. Therefore, it generates a discussion map through the 19th century, 20th century and 21th century utopias in order to scrutinize the theoretical superimpositions between housing and utopias.