Fosforlu gübre ve bakteri (Bacillus subtilis) uygulamalarının buğday (Triticum aestivum L.) verimi ve bazı tarımsal özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi
The determination of effects of bacteria (Bacillus subtilis) and phosphorus fertilizer on yield and some agronomic characteristics of wheat (Triticum aestivum L.)
  1. Tez No: 720509
  2. Yazar: AHMET ALİ BABACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TACETTİN YAĞBASANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma; Çukurova bölgesi buğday yetiştiriciliğinde, fosfat çözücü bakteri (Bacillus subtilis) ve farklı dozlarda fosforlu gübre uygulamalarının, verim ile bazı tarımsal ve kalite özellikleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, 2021 yılında, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Araştırma ve Uygulama Alanında, bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuş ve yürütülmüştür. Araştırmada; fosfat çözücü bakteri (Bacillus subtilis) ve farklı dozlarda fosforlu gübrenin (0 kg/da P2O5, 10 kg/da P2O5, 15 kg/da P2O5, 20 kg/da P2O5 ve 25 kg/da P2O5) uygulaması yapılmıştır. Materyal olarak, Özkan ekmeklik buğday çeşidi kullanılmıştır. Yapılan bu çalışmada; bitki boyu, kardeş sayısı, başak sayısı, başak uzunluğu, başakta başakçık sayısı, başakta tane sayısı, hektolitre ağırlığı, 1000 tane ağırlığı, protein oranı, gluten oranı ve tane verimi gibi önemli özellikler incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, bakteri aşılamasının ve fosforlu gübrelemenin verim ve incelenen özellik üzerine olumlu etkisinin olduğu görülmüştür. En yüksek tohum verimi (720.7 kg/da) bakteri aşılaması ile birlikte 25 kg/da fosforlu gübre uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at the Experimental Area of Çukurova University, Faculty of Agriculture, and Department of Field Crops in 2021. The aim of this study was to determine the effects of bacteria and phosphorus fertilizer applications on yield and some agronomic characteristics of wheat in Cukurova region. The experimental design was a split plot with three replications. Bacillus subtilis bacterial inoculation and six different doses of phosphorus fertilizer (0 kg/da P2O5, 10 kg/da P2O5, 15 kg/da P2O5, 20 kg/da P2O5 and 25 kg/da P2O5) were applied. Özkan variety was used as a plant material. In this study; plant height, number of siblings, number of spikes, spike length, number of spikelets, number of grains per spike, hectoliter weight, 1000 grain weight, protein content, gluten content and grain yield characteristics were investigated. As a result of the research, it was concluded that bacterial inoculation and phosphorus fertilization had a positive effect on yield and investigated characteristics. The highest seed yield (720.2 kg/da) was obtained from the applied of 25 kg/da phosphorus fertilizer per hectare with bacterial inoculated plots.