Fosfor çözücü bakteri içeren mikrobiyal gübre uygulamalarının toprağın bazı biyolojik özellikleri ile biber bitkisinin gelişimi ve besin maddesi alımı üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of microbial fertilizer applications containing phosphorus-soliciting bacteria on some biological properties of the soil and the development and nutrient uptaking of pepper plant
  1. Tez No: 1016858
  2. Yazar: ONUR ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UFUK KASIM, DOÇ. DR. HALİL SAMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda tarımsal üretime olan talebin artması, hem çevresel sürdürülebilirlik hem de toprak verimliliği açısından önemli zorluklar ortaya çıkaran kimyasal gübrelerin yoğun kullanımına neden olmuştur. Bu nedenle, bitki büyümesini artırırken kimyasal gübre bağımlılığını azaltabilecek çevre dostu alternatiflerin araştırılması giderek önem kazanmıştır. Bu tez çalışması, fosfor çözücü bakteri içeren mikrobiyal gübrelerin bitki büyümesi üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, farklı dozlarda fosfor (P) (0, 25, 50, 75 ve 100 mg/kg P) hem tek başına (P0, P25, P50, P75 ve P100) hem de Bacillus subtilis, Bacillus megaterium ve Pseudomonas fluorescens içeren standart dozda mikrobiyal gübre (B) ile kombinasyon halinde uygulanmıştır (P0+B, P25+B, P50+B, P75+B ve P100+B). Deney, toplam 40 saksıdan (10 uygulama × 4 tekrar) oluşan sera koşullarında yürütülmüş ve saksı başına bir bitki yetiştirilmiştir. Bitki büyüme parametreleri (kök ve sürgün yaş/kuru ağırlıkları, kök uzunluğu, bitki boyu, yaprak SPAD değeri ve sürgün/kök oranı gibi) ve yaprak/kök mineral konsantrasyonları [P, potasyum (K), kalsiyum (Ca), magnezyum (Mg), kükürt (S), demir (Fe) ve çinko (Zn)] değerlendirilmiştir. Bulgular, 75 mg/kg fosfor+bakteri (P75+B) uygulamasının, kontrole kıyasla kök yaş ağırlığında %56,89, sürgün yaş ağırlığında %22,27, kök kuru ağırlığında %58,58 ve kök uzunluğunda %31,45 artışa neden olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, PxB etkileşiminin kök K konsantrasyonları üzerindeki etkilerinin önemli olduğu bulunmuştur. Uygulanan P, yaprak ve kök Fe konsantrasyonlarında önemli artışlara neden olmuştur. Bu bulgular, fosforu çözen mikrobiyal gübrelerin kimyasal fosforlu gübrelerle birlikte kullanılmasının faydalı etkilerini vurgulamakta ve bu tür uygulamaların sürdürülebilir tarımsal üretim için umut verici bir alternatif sunabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the increasing demand for agricultural production has caused the intensive use of chemical fertilizers, which poses significant challenges for both environmental sustainability and soil fertility. Therefore, investigating environmentally friendly alternatives that can enhance plant growth while reducing chemical fertilizer dependency has become increasingly important. This thesis study aims to investigate the effects of microbial fertilizers containing phosphorus-solubilizing bacteria on plant growth. Within this scope, different doses of phosphorus (P) (0, 25, 50, 75, and 100 mg/kg P) were applied both individually (P0, P25, P50, P75, and P100) and in combination with a standard dose of microbial fertilizer (B) containing Bacillus subtilis, Bacillus megaterium, and Pseudomonas fluorescens (P0+B, P25+B, P50+B, P75+B, and P100+B). The experiment was conducted under greenhouse conditions, consisting of a total of 40 pots (10 treatments × 4 replications), with one plant grown per pot. Plant growth parameters (such as root and shoot fresh/dry weights, root length, plant height, leaf SPAD value, and shoot/root ratio) and leaf/root mineral concentrations [P, potassium (K), calcium (Ca), magnesium (Mg), sulfur (S), iron (Fe), and zinc (Zn)] were evaluated. The findings revealed that the 75 mg/kg phosphorus+bacteria (P75+B) treatment resulted in increases of 56.89% in root fresh weight, 22.27% in shoot fresh weight, 58.58% in root dry weight, and 31.45% in root length compared to the control. In addition, the effects of PxB interaction on root K concentrations were found to be significant. Applied P caused significant increases in leaf and root Fe concentrations. These findings highlight the beneficial effects of using phosphorus-solubilizing microbial fertilizers in combination with chemical phosphorus fertilizers and suggest that such practices may offer a promising alternative for sustainable agricultural production.