Comparison of different antioxidant assays for estimation of antioxidant potential of selected fruit juice waste materials
Seçilmiş meyve suyu atıklarının antioksidan potansiyelinin belirlenmesi için farklı antioksidan analizlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 720510
  2. Yazar: BARIŞ EGE GÜLENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV BAYINDIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Meyve suyu endüstrisi atık maddelerin değerlendirme yöntemlerinden biri de antioksidan etkisi gösteren biyoaktif bileşenlerin atıklardan özütlenmesidir. Bu çalışmada, ultrason destekli özütleme işlemi etanol, 50% sulu etanol ve su çözücüleri ile kuru elma, viĢne ve üzüm posalarına uygulanmıştır. Atık özütlerinde antioksidan kapasitesini belirlemek için DPPH , ABTS , CUPRAC and FRAP analizleri kullanılmıştır. Vişne ve üzüm posası %50 sulu etanol özütlerinin toplam fenolik içeriği diğer özütlere göre en yüksek değer olarak belirlenirken, toplam fenolik içeriği elma posası için su özütünde en yüksek olarak bulunmuştur. FRAP yöntemine göre, en yüksek antioksidan kapasitesi %50 sulu etanol özütlerinden elde edilmiş ve üzüm özütleri en yüksek antioksidan kapasitesi değerini göstermiştir. Benzer olarak, CUPRAC yöntemi kullanılarak %50 sulu etanol çözücüsü ile elde edilmiş üzüm posası özütünün, tüm örnekler içerisinde en yüksek antioksidan kapasitesine sahip olduğu belirlenmiştir. DPPH yöntemine göre, %50 sulu etanol özütleri en düşük EC20 değeri ile en yüksek antioksidan kapasitesi değerini sağlamıştır. Fakat en yüksek antioksidan kapasitesi elma posası özütünden elde edildi. ABTS EC20 değerlerine göre, elma ve üzüm 50% sulu etanol özütleri en yüksek antioksidan kapasitesi değerini sağladı. FRAP ve CUPRAC değerleri, toplam fenolik içeriği ile önemli ölçüde (p< 0.01) korele olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Fruit juice industry waste utilization includes several options that one of them extraction of bioactive compounds exhibiting antioxidant effect. In this study, ultrasound assisted extraction was applied to dried apple, sour cherry and grape pomaces by using ethanol, 50% aqueous ethanol and water solvents. For antioxidant capacity estimation of the extracts, DPPH , ABTS , CUPRAC and FRAP assays were applied. The highest total phenolic contents were obtained for sour cherry and grape pomace 50% aqueous ethanol extracts where the highest total phenolic content for apple pomace was obtained by water extraction. According to the FRAP method, the highest antioxidant capacities were obtained by 50% aqueous ethanol extraction and grape pomace extracts provided the highest antioxidant capacity. Similarly, the highest antioxidant capacity was determined for the grape pomace 50% aqueous ethanol extract according to CUPRAC assay. According to DPPH method, 50% aqueous ethanol pomace extracts provided the highest antioxidant capacity with lowest EC20 value and the apple pomace extract provided the highest antioxidant capacity. According to the ABTS EC20 values, 50% aqueous ethanol extracts for grape and apple pomaces provided the highest antioxidant capacity. FRAP and CUPRAC values were significantly (p< 0.01) correlated with total phenolic contents.