Simulation-based optimization of maintenance crew configuration in mining operations
Maden işletmelerinde bakım ekip konfigürasyonunun simulasyon tabanlı optimizasyonu
  1. Tez No: 720535
  2. Yazar: ŞAHİN FURKAN ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bir madencilik şirketinin üç temel varlığa sahip olması beklenir: İnsan kaynakları, işletilecek cevher rezervi ve ekipman filosu. Bu temelde, kamyonlar, ekskavatörler, sondaj makineleri, kırıcılar, değirmenler, sınıflandırıcılar ve konsantratörler, madencilik ekipmanı filolarında yaygın olarak yer almaktadır. Diğer yandan, operasyonel faaliyetlerde istihdam edilen insan kaynağı madencilik gibi emek-yoğun bir sektörde büyük önem taşımaktadır. Burada, bir maden sahasında görevlendirilen kişilerin sayıları ve nitelikleri, farklı iş türlerine atanmış departmanların kapasite gereksinimlerine göre şekil almaktadır. Bu departmanlar arasında bakım ve onarım atölyesi, ekipman filosunun faaliyet verimliliği sağlamak amacıyla farklı yetkinliklerde fazla sayıda elemana ihtiyaç duyduğundan, genellikle bir maden sahasındaki en insan-yoğun departmanlardan bir tanesidir. Bu bağlamda, mevcut araştırma çalışması, koordineli olarak ortak bir üretim faaliyet için çalışan çoklu sayıda ekipmanda görülen farklı tür arıza modlarının yaşandığı çalışır bir maden sahasında bakım-onarım ekip konfigürasyonunu (farklı yetkinliklerdeki kişi sayıları) optimize etmek maksatıyla bir sürekli olay simülasyonu geliştirmeyi amaçlamaktadır. Geliştirilen model, bir açık ocak kömür madeninde kullanılan beş ekskavatörlü filo için uygulanmıştır ve model girdi verileri mekanik ve elektrik arıza türleri olarak sınıflandırılabilecek üç senelik bakım-onarım kayıtlarını içermektedir. Gerçekleştirilen simülasyon sonuçları, doğrudan ve dolaylı ilgili masrafların toplamının, ekibin elektrik bölümündeki kişi ayısı altı mekanik bölümündeki kişi sayısı dört olduğu durumlar için en aza indirgendiğini göstermiştir. Ayrıca, bu optimize edilmiş senaryo için ekskavatörlerin duruş davranışları da incelenmiştir. Analizler, 31 Nolu Ekskavatörün gözlem süresi boyunca diğer beş ekskavatör içerisinde en çok duruşa sahip ekskavatör olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A mining company is expected to have three essential assets which are human resources, ore reserve to be exploited, and an equipment fleet. On this basis, trucks, excavators, drilling machines, crushers, mills, classifiers, and concentrators are commonly covered in mining equipment fleets. On the other hand, human resource employed in operational activities is vital for labor-intensive production industries like mining. Here, the number and qualifications of people employed in a mining site should be decided according to the divisional capacity requirements allocated to different operational branches. Among these divisions, the maintenance facility is generally one of the most labor-intensive parts since a maintenance crew configuration requires a vast number of people with different qualifications to ensure the equipment fleet's performability. In this regard, the current research study aims to develop a continuous-event simulation model to optimize the maintenance crew's configuration, i.e. capacity and qualification, for an operable mining area where different clusters of failure modes are available for multiple equipment working coordinately for joint production. The developed model was implemented for a five-excavator fleet employed in a surface coal mine. The model input dataset covered three years records of maintenance works classified in mechanical and electrical failure types. The simulation outcomes showed that the total cost of indirect and direct financial consequences of maintenance crew could be minimized for a crew including six persons in the electrical division and four persons in the mechanical division. Moreover, the downtime profiles of the excavators for this optimized scenario were also evaluated. The analysis showed that Excavator ID-31 is expected to be down most among the five excavators for the observation period.