Effect of corporate governance and audit technology usage on financial reporting timeliness
- Tez No: 720534
- Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN ÖMER ERZURUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, kurumsal yönetim ve denetim teknolojisi kullanımının finansal raporlama zamanındaki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır, daha spesifik olarak bu çalışma, yönetim kurulu büyüklüğü, yönetim kurulu toplantıları, denetim komitesi büyüklüğü, denetim komitesi toplantıları, denetim teknolojisi kullanımı ve şirket büyüklüğünün finansal raporlama üzerindeki etkisini incelemektedir. finansal raporlama güncelliği. Bu çalışma, 201-2020 döneminde Amman Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören 95 finans şirketinin yıllık raporlarından ve mali tablolarından toplanan bilgilere dayanan ikincil verileri benimsemiştir. Son olarak, hipotezler korelasyon ve çoklu panel regresyonları (OLS Pooled, sabit ve rastgele etkiler) kullanılarak analiz edildi. Mevcut çalışmanın sonuçları, denetim komitesinin büyüklüğünün, denetim komitesi toplantılarının sayısının, denetim teknolojisi kullanımının ve şirket büyüklüğünün finansal raporlamanın zamanında yapılması üzerinde olumsuz ve önemli bir etkisi olduğunu göstermiştir. Öte yandan bulgular, yönetim kurulu ve yönetim kurulu toplantılarının büyüklüğünün finansal raporlamanın zamanında yapılması üzerinde önemsiz bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the impact of corporate governance and audit technology usage on financial reporting timeliness, more specifically, this study examines the impact of board size, board meetings, audit committee size, audit committee meetings, audit technology usage and company size on the financial reporting timeliness. This study adopted secondary data based on information collected from annual reports and financial statements for the 95 financial companies listed on Amman Stock Exchange over the period 2012-2020. Finally, the hypotheses were analyzed using correlation and multiple panel regressions (OLS Pooled, fixed, and random effects). The results of the current study indicated that the size of the audit committee, the number of audit committee meetings, audit technology usage and company size had a negative and significant impact on financial reporting timeliness. On the other hand, the findings showed that the size of the board of directors and board of directors meeting had an insignificant impact on the financial reporting timeliness.