Seismic performance assessment of reinforced concrete overpass bridges with nonlinear analyses
Doğrusal olmayan analizler ile betonarme üst geçit köprülerinin sismik performans değerlendirmesi
- Tez No: 720542
- Danışmanlar: PROF. DR. ERAY BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu çalışmada, yapımı devam eden Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Karayolu üzerinde bulunan betonarme üst geçit köprülerinin sismik performans değerlendirilmesi yapılmıştır. Üst geçit köprüleri, iki açıklıklı prekast beton kirişler ve dairesel kesitli yerinde dökme betonarme kolonlardan oluşmaktadır. Aktif faylara yakınlığı sebebiyle, bölgenin ayrıntılı sismik incelemesi yapılmış ve sahaya özel sismik tasarım spektrumları geliştirilmiştir. Bu köprülerin yapısal tasarımı, tekrarlanma periyodu 2475 yıl olan sismik hareketi dikkate alan tepki spektrumu analizlerine dayanmaktadır. Kolonların tasarımında kullanılan iç plastik kuvvetleri belirlemek için AASHTO (2017) iteratif yöntemi kullanılmıştır. Üstgeçit köprülerinin performans seviyelerini tam olarak daha iyi anlamak ve değerlendirmek için, doğrusal olmayan statik (itme) ve dinamik (zaman-tanım alanı) analizler yapılmıştır. İtme analizinde, olası mafsal bölgelerinde kolon mafsalları için yığılı plastik mafsal modeli varsayılırken, zaman tanım alanı analizinde lif kesit ile yayılı plastik mafsal modeli kullanılmıştır. Sayısal analiz modellerinde, orta ayak ve kenar ayak bölgelerinde kiriş uçlarının başlık kirişlerine ve deprem takozlarına çarpma etkisinin doğru bir şekilde yansıtılmasına özellikle dikkat edilmiştir. Üst geçit köprülerinin performans seviyeleri, itme ve zaman tanım alanı analiz sonuçları kullanılarak Türkiye Köprü Deprem Yönetmeliğine (2020) göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, seismic performance assessment of reinforced concrete overpass bridges located along the currently under construction Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Highway was conducted. Overpass bridges consisted of two-span precast concrete girders and reinforced concrete cast-in-place circular cross section columns. Because of proximity to active faults detailed seismic investigation of the region had already been conducted and site-specific seismic design spectrums had been developed. Structural design of these bridges is based on response spectrum analyses considering 2475 year return period seismic event. AASHTO (2017) iteration method was used to determine the internal plastic forces used in design of columns. To better understand and assess the performance levels of the overpass bridges accurately, nonlinear static pushover and time history analyses were conducted. In pushover analysis, lumped plastic hinge model was assumed for column hinges at possible hinge locations, while a distributed plastic hinge model was used with fiber section was employed in time-history analysis. In numerical analysis models special attention was paid to accurately reflect the effect of girder ends pounding against the cap beams and shear keys at pier and abutment locations. Performance levels of overpass bridges were evaluated according to Turkish Bridge Earthquake Standard (2020 ) using the pushover and time history analysis results.