AHP ve Promethee yöntemleri ile yazılım kalite modelinin oluşturulması
Software quality model with AHP and Promethee methods
- Tez No: 720543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE YÜCEL KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İş başarısı için yüksek kaliteli yazılım geliştirmek çok önemlidir. Doğru ve yeterli yazılım proje yönetiminin olmaması, projelerin başarısız olmasına, zaman, bütçe ve gerekli özelliklerde sorun yaşamasına neden olur. Bununla birlikte, etkili ve verimli yazılım proje yönetimi oluşturulması, yazılım kuruluşları için hala bir zorluk olmaya devam etmektedir. Bu çalışma ile farklı yazılım ürünlerinin farklı yazılım süreçleri olmasına rağmen ortak değerlendirme metrikleri ve ağırlıkları kullanılarak standart bir kalite modeli oluşturulması amaçlanmaktadır. Değerlendirme metriklerine göre AHP ve Promethee yöntemleri ile projeler için skor belirlenerek skorlara göre projeler arasında sıralama yapılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Developing high-quality software is crucial to business success. The lack of correct and adequate software project management causes projects to fail and have problems with time, budget and required features. However, establishing effective and efficient software project management still remains a challenge for software organizations. With this study, it is aimed to create a standard quality model by using common evaluation metrics and weights, although different software products have different software processes. It is aimed to rank the projects according to the scores by determining the score for the projects with the AHP and Promethee methods according to the evaluation metrics.