Cizre ilçesindeki aile sağlığı merkezlerine başvuran ebeveynlerin aşı tereddütü ve aşı karşıtlık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of vaccine hesitation and vaccine refusal levels of parents WHO applied to the family HEALTH center in Cizre district
  1. Tez No: 720557
  2. Yazar: SÜLEYMAN TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ÖZTÜRK ÇOPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Cizre ilçesinde yer alan aile sağlığı merkezlerine başvuran ebeveynler oluştururken örneklemini veri toplama tarihleri arasında araştırmayı kabul eden (n=320) ebeveynler oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında sosyo-demografik özellikleri içeren Tanıtıcı Soru Formu ve Aşı Karşıtlık Ölçeği (AKÖ) kullanılmıştır. Veriler SPSS 24.0 (Statistical Packet for Social Sciences for Windows) istatistik programında analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, t-testi, ANOVA testi ve korelasyon kullanılmıştır. Araştırmaya katılan ebeveynlerin yaş ortalaması 31,74±5,982'dir. Ebeveynlerin %62,8'inin anne olduğu, %35,9'unun 26-30 yaş aralığında olduğu, %60'nın çalıştığı, %45,6'sının lisans mezunu olduğu, %78,8'inin çekirdek aileye sahip olduğu, %44,1'inin gelirinin giderine eşit olduğu ve %73,4'ünün sosyal güvencesinin olduğu saptanmıştır. Araştırmaya katılan bebek/çocukların %55,6'sının cinsiyetinin kız olduğu, %43,4'ünün 12-18 aylık olduğu, ebeveynlerin %93,1'inin çocukluk aşılarını gerekli gördüğü, %51,6'sının aşıları hastalıklardan koruduğu için gerekli gördüğü, %13,8'inin çocukların aşılarını rutin aşı takvimine uygun olarak yaptırmadığı, %5,6'sının aile sağlığı merkezinde aşı bulamadığı için aşı yaptırmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
While population of study consisted of parents who applied to family health centers in Cizre district, sample consisted of parents (n=320) who agreed to participate in there search with in data collection dates. An introductory questionnaire including socio-demographic characteristics and Vaccine Hesitancy Scale (VHS) were used to collect data. Data were analyzed in SPSS 24.0 (Statistical Packet for Social Sciences for Windows) statistical program. Number, percentile, mean, standard deviation, t-test, ANOVA test and correlation were used to evaluate data. Average age of parents participating in study was 31.74±5.982. 62.8% parents were mothers, 35.9% were between ages of 26-30, 60% were working, 45.6% had a bachelor's degree, 78.8% had a nuclear family, It has been determined that 44.1% of them have in come equal to expenditure and 73.4% of them have social security. Of parents participating in study, 93.1% considered childhood vaccinations necessary, 51.6% considered it necessary because it protects Against diseases, 13.8% didn't receive vaccinations in accordance with routine vaccination schedule, 5.6% of them were vaccinated in family health center. It was determined parents didn't get vaccine because they couldn't find it.