Sağlık çalışanlarının COVID-19 enfeksiyonunu takiben yaşam kalitesi ve bilişsel profillerinin değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life and cognitive profiles of healthcare professionals following COVID-19 infection
- Tez No: 720576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU İLKE YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: COVID-19 enfeksiyonu geçirmenin yaşam kalitesi ve bilişsel fonksiyonları düşürdüğüne dair litaratürde veriler mevcuttur. Çalışmada sağlık çalışanlarında COVID-19 enfeksiyonu geçirmenin, yaşam kalitesi ve bilişsel profil üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.kabul eden 306 sağlık çalışanı ile gerçekleştirildi. Tüm katılımcılara sosyodemografik veri formu, kısa form-36 (SF-36) yaşam kalitesi ölçeği, hızlı kognitif test (HKT) ve mini mental durum testi (MMDT) doldurtuldu. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya 306 sağlık çalışanı katıldı. Katılımcıların yaş ortalaması 27,58±5,26 olarak bulundu. Katılımcıların % 63,7'si kadındı. Çalışmada COVID-19 enfeksiyonu geçiren ve geçirmeyen grupların yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, gelir düzeyi ve mesleki ünvanları Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Konya Şehir Hastanesi'nde görev yapan ve çalışmaya katılmayı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. COVID-19 enfeksiyonu geçirenlerde ki hızlı kognitif test skoru, geçirmeyenlere göre daha düşük bulundu. COVID-19 geçiren katılımcıların dikkat ve hesap yapma, hatırlama, mini mental durum testi genel skoru ölçümlerinin COVID-19'u geçirmeyen katılımcılara göre daha düşük düzeylerde olduğu bulundu. COVID-19 geçirenlerde geçirmeyenlere göre SF-36 yaşam kalitesi ölçeği skorlarının daha düşük olduğu görüldü. COVID-19 geçirenlerde SF-36 yaşam kalitesi ölçeği ile MMDT arasında pozitif korelasyon tespit edildi.. COVID-19 geçirenlerde SF-36 yaşam kalitesi ölçeği ile hızlı kognitif test arasında pozitif korelasyon tespit edildi. Sonuç: Çalışma, COVID-19 enfeksiyonu geçiren sağlık çalışanlarının COVID-19 enfeksiyonu geçirmeyen sağlık çalışanlarına göre göre, yaşam kalitesi ve bilişsel fonksiyonlarının daha düşük olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar ışığında COVID-19 sebebiyle yaşam kalitesinde ve bilişsel profillerinde gerileme olan sağlık çalışanlarına rehabilitasyon imkanı sağlanması, çalışma koşullarının ve yaşam kalitelerinin iyileştirilmesine yönelik stratejiler geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: There is data in the literature that having a COVID-19 infection reduces quality of life and cognitive functions. In this study, it was aimed to examine the effect of having COVID-19 infection in healthcare workers on quality of life and cognitive profile. Material and Method: This study was carried out with 306 healthcare professionals working at Konya City Hospital and agreeing to participate in the study. Sociodemographic data form, Short Form-36 (SF-36) Quality of Life Scale, Rapid Cognitive Test (RCS) and Mini Mental State Test (MMST) were filled out by all participants. SPSS 22.0 program was used in the analysis of the data. Results: 306 healthcare workers participated in the study. The mean age of the participants was 27.58±5.26 years. 63.7% of the participants were women. In the study, there was no statistically significant difference between age, gender, education level, income level and occupational titles of the groups who had and did not have COVID-19 infection. The Rapid Cognitive Test score of those who had COVID-19 infection was found to be lower than those who did not. It was found that participants who had COVID-19 had lower levels of attention and calculation, recall, mini-mental state test general score measurements than participants who did not have COVID-19. It was observed that the SF-36 Quality of Life Scale scores were lower in those who had COVID-19 compared to those who did not. A positive correlation was detected between the SF-36 Quality of Life Scale and MMDT in those who had COVID-19. A positive correlation was detected between the SF-36 Quality of Life Scale and the Rapid Cognitive Test in those who had COVID-19. Conclusion: The study reveals that healthcare workers with COVID-19 infection have lower quality of life and cognitive functions than healthcare workers who do not have COVID-19 infection. In the light of these results, it is necessary to provide rehabilitation opportunities for healthcare workers who have a decline in their quality of life and cognitive profiles due to COVID-19, and to develop strategies to improve their working conditions and quality of life.