Akut romatizmal ateş tanılı çocuk hastalarda iskemik modifiye albumin, protein karbonil düzeyi ve glutatyon redüktaz, adenozin deaminaz, aril esteraz paraoksanaz aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of ischemic modified albumin, proteincarbonyl level and andglutation reductase, adenozine deaminase, aryl esterase paraoxanase activities in child patientsdiagnosed with acute rheumati̇c fever
- Tez No: 720577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMURAN KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı akut romatizmal ateşi (ARA) olan hastalarda oksidatif stresin (OS) rolünü, antioksidanların seviyelerini ve hastalığın ilerlemesi ile ilişkisini araştırmayı içerir. Akut romatizmal ateş tanılı çocuk hastalarda akut atak sırasında oksidatif stres parametresi olan iskemik modifiye albümin, protein karbonil düzeyi ve glutatyon redüktaz, adenozin deaminaz, aril esteraz ve paraoksanaz aktiviteleri incelendi. Ayrıca, akut romatizmal ateş tanısı konulmuş çocuk hastaların demografik özellikleri, ekokardiyografik bulguları ile klinik ve laboratuar bulguları prospektif olarak incelendi. Yöntem: Bu çalışma prospektif bir çalışmadır. Bu çalışmaya Temmuz 2021 ile Şubat 2022 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniği ve Genel Çocuk Polikliniği'ne başvuran 2-18 yaş arasında akut romatizmal ateş tanısı alan toplam 72 hasta dahil edildi. Hastalardan tanı anında kan örnekleri alınarak iskemik modifiye albümin, protein karbonil düzeyi ve glutatyon redüktaz, adenozin deaminaz, aril esteraz ve paraoksanaz aktiviteleri çalışıldı. Kontrol grubu olarak, eş zamanlı Çocuk Kardiyoloji Polikliniğine başvuran, aynı yaş ve cinsiyetteki herhangi bir hastalığı olmayan çocuklar seçildi. Biyokimyasal parametreler serum örnekleriyle belirlendi. İskemik modifiye albümin, protein karbonil düzeyi ve glutatyon redüktaz, adenozin deaminaz, aril esteraz ve paraoksanaz aktiviteleri sprektrofotometrik olarak tayin edildi. Bulgular: Hasta grubu yaş ortalaması 12.44±3,15 iken kontrol grubunda ortalama yaş 11.8±3.5 olup gruplar arasında anlamlı fark olmadığı görüldü (p>0.05). 72 hastanın 50'inde (%69.5) kardit saptandı. Bu 50 hastanın 4'ünde (%5.6) eklem bulguları olmaksızın izole kardit mevcuttu. 46 (%63.9) hastada ise artrit ve kardit birlikteliği mevcuttu. Karditli hastaların 25'ü (%50) hafif kardit, 16'u (%2) orta kardit ve 9'u (%18) ağır kardit idi. Kardit saptanan toplam 50 olguda en sık mitral kapak tutulumu gözlendi. 46 (%92) hastada mitral yetersizlik saptandı. İkinci sıklıkta olan aort kapak tutulumu 27 (%54) hastada gözlendi. 21 (%43) hastada mitral ve aort kapak tutulumu birlikteliği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aims: The aim of this study is to investigate the role of oxidative stress (OS) in patients with acute rheumatic fever (ARA), the levels of antioxidants and its relationship with disease progression. Ischemic modified albumin, protein carbonyl level and glutathione reductase, adenosine deaminase, aryl esterase and paraoxanase activities which are oxidative stress parameters, were investigated in pediatric patients with acute rheumatic fever. In addition, demographic characteristics, echocardiographic findings, and clinical and laboratory findings of pediatric patients diagnosed with acute rheumatic fever were prospectively investigated. Methods: This study is a prospective study. A total of 72 patients diagnosed with acute rheumatic fever between the ages of 2 and 18 who applied to Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine Pediatric Cardiology Polyclinic and General Pediatrics Polyclinic between July 2021 and February 2022 were included. Ischemic modified albumin, protein carbonyl level and glutathione reductase, adenosine deaminase, aryl esterase and paraoxanase activities were studied by taking blood samples from the patients at the time of diagnosis. As the control group, children of the same age and gender who applied to the Pediatric Cardiology Polyclinic simultaneously without any disease were selected. Biochemical parameters were determined with serum samples. Ischemic modified albumin, protein carbonyl level and glutathione reductase, adenosine deaminase, aryl esterase and paraoxanase activities were determined spectrophotometrically. Findings: While the mean age of the patient group was 12.44±3.15, the mean age of the control group was 11.8±3.5, and there was no significant difference between the groups (p>0.05). Carditis was detected in 50 (69.5%) of 72 patients. Of these 50 patients, 4 (5.6%) had isolated carditis without joint findings. In 46 (63.9%) patients, arthritis and v carditis coexisted. Of the patients with carditis, 25 (50%) had mild carditis, 16 (2%) moderate carditis, and 9 (18%) severe carditis. Mitral valve involvement was most common in 50 cases with carditis. Mitral regurgitation was detected in 46 (92%) patients. Aortic valve involvement, which is the second most common, was observed in 27 (54%) patients. The association of mitral and aortic valve involvement was determined in 21 (43%) patients. Considering the oxidant and antioxidant values of the groups; IMA, ADA, and PKD were significantly higher rates in the patient group than in the control group.