Effect of ZrO2 and ZrB2 on the erosion / corrosion behavior of glass-ceramic coatings
ZrO2 ve ZrB2'nin cam-seramik kaplamalar üzerinde erozyon / korozyon davranışlarına etkisi
- Tez No: 720636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Cam-seramik malzemeler uzay mekiklerin en kritik parçalarından, mutfağımızdaki pişirme gereçlerine kadar günlük yaşantımızın önemli bir parçasıdır. Cam-seramik kaplamalar içerisinde en geniş alanı kapsaya emaye kaplamalar gerek estetik gerekse antikorozif özelliklerinden dolayı tercih edilirler. Bu kaplamalar seramik doğasından ötürü her ne kadar korozyona karşı dirençli olsalarda sıcak su, baz, asit gibi korozif ortamlarda her malzeme gibi belirli bir kullanım ömürleri vardır. Bu direncin artırılması için erozyon ve korozyon mekanizmalarının iyi anlaşılması gerekmektedir. Cam-seramik emaye kaplamaların korozyon dayanımının seramik katkılandırma ile artırılabildiği bilinmektedir. Ancak katkılandırmada hangi malzemenin ne kadar kullanılacağı kritik öneme sahiptir. ZrB2 ve ZrO2 seramik katkıları, yüksek sıcaklık uygulamalarında sergiledikleri antikorozif davranışları sebebiyle korozyon araştırmalarına konu olan ileri seramiklerdir. Bu katkılar cam-seramik emaye kaplama içerisine kontrollü kristalizasyon öncesi camlaştırılmış kompozisyonlara kütlece %2, %6 ve %10 olarak öğütme esnasında eklenmiştir. Kütlece 5%'lik sıcak NaOH ve hacimce %10'luk soğuk HCl ortamlarda bu katkıların emaye korozyonuna olan pozitif ve negatif etkileri incelenmiştir. Analizler sırasında termal ve kristalografik incelemeler, mikroyapı incelemeleri ve aşındırıcı solüsyona geçen elementlerin miktarı incelemeleri yapılmışıtır. Sonuç olarak, her iki seramik katkı da emaye yapısının bazik korozyon direncini farklı seviyelerde geliştirirken asit dayanımını zayıflatıcı etki göstermiştir. ZrB2 kristalleri 660°C civarında bozunma reaksiyonu vererek gaz çıkışı yapmasına rağmen emaye yapısı içerisindeki bozunması sınırlı kalmış, yapı içerisinde kristal formunu korumuştur. Nikel ve Kobalt içeren emayenin çelik yüzeye yapışmasını sağlayan temel mekanizmalar da mikroyapı incelemeleri ve mekanik incelemeler ile saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Glass-ceramic materials are an important part of our daily life, from the most critical parts of space shuttles to cookwares in our kitchen. Enamel coatings, which cover the largest area among glass-ceramic coatings, are preferred because of their aesthetic and anticorrosive properties. Although these coatings are resistant to corrosion due to their ceramic nature, they have a certain lifespan like any other material in corrosive environments such as hot water, alkali, acid. In order to increase this resistance, erosion and corrosion mechanisms should be well understood. It is known that the corrosion resistance of glass-ceramic enamel coatings can be increased by ceramic doping. However, it has critical importance which material and how much will be used in doping. ZrB2 and ZrO2 ceramic additives are advanced ceramics that are subject to corrosion research due to their anticorrosive behavior in high-temperature applications. These additives were added into the glass-ceramic enamel coating by 2wt.%, 6wt.%, and 10wt.% during milling to the vitrified compositions before controlled crystallization. The positive and negative effects of these additives on enamel corrosion were investigated in 5% by mass of hot NaOH and 10% by volume of cold HCl. During the analyses, thermal and crystallographic examinations, microstructural examinations and the amount of elements released to the corrosive solution were investigated. As a result, both ceramic additives improved the basic corrosion resistance of the enamel structure at different levels, while weakening the acid resistance. Although ZrB2 crystals decompose at around 660°C and released gas, its decomposition in the enamel structure was limited and preserved its crystal form in the structure. The basic mechanisms that ensure the adherence of enamel containing Nickel and Cobalt to the steel surface have also been determined by microstructural studies and mechanical examinations.