Likralı havlu kumaş tasarımı ve uygulama alanlarının araştırılması
Design of strech terry fabrics and searching application areas for them
  1. Tez No: 720635
  2. Yazar: SÜMEYYE REÇEL ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında ev tekstilinde önemli bir kullanım alanına sahip havlu kumaşların atkı ve/veya zemin çözgüde likralı iplikler kullanılarak üretimi, üretilen havlu kumaşların kullanıma yönelik özellikleri ve mevcut kullanım alanı haricinde kullanım olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla havlu kumaş üretiminde kullanılan Ne 16/1 ve Ne 20/2 pamuk iplikleri 70 denye likra ipliği ile bükülerek likralı iplikler üretilmiş ve bu likralı ipliklerden Ne 16/1 pamuk içeren atkı ipliği olarak, Ne 20/2 pamuk içeren çözgü ipliği olarak kullanılarak havlu kumaş numuneleri üretilmiştir. Likrasız olanlarla da karşılaştırmak için likrasız ipliklerle, atkıdan likralı ipliklerle, çözgüden likralı ipliklerle ve hem atkıdan hem de çözgüden likralı ipliklerle 4 farklı grupta havlu kumaşlar 4 afarklı atkı sıklığı ve 4 farklı hav uzunluğunda üretilmiştir. Tüm gruplarda toplam 64 adet olarak üretilen havlu kumaş numuneleri kopma mukavemeti, anlık uzama, boyutsal çekme, su emme ve su buharlaşma hızı, ısıl direnç ve su buharı geçirgenliği testlerine tabi tutulmuştur. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek likralı havlu kumaşların özellikleri ile tasarımlarına yönelik teknik veriler tartışılmış ve mevcut kullanım alanına alternatif kullanım alanları üzerine yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this Msc thesis, production of terry fabrics, which have a large usage area in home textiles, with lycra containing ground warp and/or weft yarns, properties regarding their use and possible alternative application areas are investigated. For this aim, firstly Ne 16/1 and Ne 20/2 cotton yarns were twisted together with 70 denier lycra yarn and elastic lycra con taining cotton yarns were produced and then terry fabric samples were woven using these elastic yarns. Terry fabric samples for experimental purpose were produced with 4 different weft densities, 4 different pile lengths with non-lycra yarns, with lycra yarns in weft, with lycra yarn in ground warp and with lycra yarn in both ground warp and weft yarns. A total of 64 different terry fabric samples produced were subjected to tests of breaking strength and breaking elongation, instant elongation, contractions, water absorption and evoparation speed, thermal resistance and water wapor transmission. Test results were evaluated and terry fabric properties and technical data related to terry fabric design were discussed and alternative application areas for terry fabrics were commented on.