Aktive edilmiş tozlarla düşük sıcaklıklarda ZrB2 ve ZrB2 esaslı seramiklerin sentezlenmesi, sinterlenmesi ve mekaniksel özelliklerinin geliştirilmesi
Low temperature synthesis and sintering of mechanochemically activated ZrB2 and ZrB2 based ceramic and improved mechanical properties
- Tez No: 306965
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÖÇMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma sitrat jel yöntemi ile ZrB2 tozların sentezini, ZrB2 ve ZrB2 temelli kompozit malzemelerin (ZrO2, SiC, B4C, Fe) düşük sıcaklıklarda basınçsız sinterleme ile üretilmesini, tozların mekanokimyasal aktivasyonlarını ve malzemelerin mekaniksel özelliklerinin belirlenmesini kapsamaktadır.Sitrit asit jel yöntemi ile üretilen jellerin 1500 ? C'de ısıl işlemi ile ZrB2 (Y.A: 1,6 m2/g ve dXRD: 60 nm) tek faz olarak sentezlenmiştir. Jellerin mekaniksel aktivasyonu ile ZrB2 fazın oluşum sıcaklığı 1350 ? C'ye kadar düşürülmüştür.XRD verilerinden elde edilen pik genişlemelerinin analizi ile mekaniksel aktivasyonun tozlar üzerindeki etkisi incelenmiştir. ZrB2 tozların aktivasyonu kristal boyutunu düşürürken kafes gerinimlerini arttırmıştır.Düşük sıcaklıkta (1750 °C) ve basınçsız sinterleme ile katkısız ZrB2 malzemelerde %86 sinterleme yoğunluklarına ulaşılmış ve sertlik değerleri 9.8 N yük altında 4.8 GPa olarak hesaplanmıştır. En yüksek yoğunluk değeri Fe ilaveli ZrB2 seramiklerde elde edilmiştir (%99.9 gr/cm3). Aktive edilmemiş ZrB2-ZrO2 kompoziti %57 sinterleme yoğunluğuna sahipken, uygulanan aktivasyon sonunda %91'e kadar yükselmiştir. ZrB2 esaslı seramiklerin sertlik değerleri 1.65 GPa ile 14.94 GPa arasında değişen değerler almıştır.
Özet (Çeviri)
This work covers synthesis of ZrB2 powder by citrate gel method, producing ZrB2 and ZrB2 based composites by pressureless sintering at low temperatures, mechanochemical activation of powders and mechanical characterization of samples.Pure ZrB2 was obtained 1500 ? C by citric acid gel method with 1.6 m2/g surface area and dXRD: 60 nm crystallite size. Citric acid/cation mole ratio was determined as an important parameter on the formation of single phase zirconium diboride. By changing these parameters, the formation temperature of ZrB2 was reduced down to 1350 ? C by mechanical activation of gels.The effect of mechanical activation on powders was examined by peak broadening of XRD data. The crystallite size of nonactivated to activated powder was changed whereas the lattice strain was increased.The sintered density of mechanochemically activated zirconium diboride without sintering aids was reached 86%at 1750 °C and the hardness of these samples was calculated as 4.8 GPa under load of 9.8 N. The addition of second Fe into zirconium diboride was obtained sintered density 99.9%. at 1750 ?C. Non-activated ZrB2-ZrO2 has 57%sintered density at 1750 °C however; activated one was reached up to 91%. The hardness values of these samples were varied from 1.65 to 14.95 GPa.