Reclaiming machine intelligence: The Paskian school of architectural cybernetics
Makine zekâsını yeniden sahiplenmek: Paskçı mimari sibernetik ekolü
  1. Tez No: 720643
  2. Yazar: ENSAR TEMİZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP MENNAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Tez, 1950'lerden günümüze sibernetik alanından ilham alarak mimarlık bağlamında makine veya çevreler yaratmayı amaçlayan bir dizi girişimi bir araya getirir. Özellikle Gordon Pask'ın (1928-1996) mimarlık ve tasarım toplulukları ile olan çeşitli etkileşimleri üzerinde durur ve bu etkileşimlerden doğan araştırmayı“Paskçı mimari sibernetik ekolü”olarak kavramsallaştırır. Paskçı fikirlerin, etkileşimin özlü bir biçimi olan“söyleşi”fikrine dayalı olarak, mimari bağlamlarda insan-makine ilişkisini modellemede yeni yaklaşımlar üreten bir niş araştırma geleneği olarak mimarların ilgisini nasıl ve neden sürekli olarak çekmekte olduğunu inceler. Bunu yaparken, Pask'ın teori ve uygulamalarının hem kendisi hem de mimar işbirlikçileri, öğrencileri ve takipçileri tarafından mimarlığa tercüme edildiği farklı yaklaşımları araştırır. Tez, Paskçı mimari sibernetik ekolünü, son altmış yıl boyunca, iyi tanımlanmış araştırma gündemi ve adanmış topluluğu aracılığıyla sürekli olarak yayılarak ve sürdürülerek, mimaride makine zekâsı araştırmaları için farklı bir bakış açısı sunan bir araştırma geleneği olarak kabul etmeyi ve desteklemeyi amaçlar.
Özet (Çeviri)
This thesis brings together a series of attempts aimed at creating architectural machines or environments inspired by the field of cybernetics from the 1950s to the present. It particularly dwells on Gordon Pask's (1928-1996) diverse interactions with architecture and design communities and conceptualizes the research emerging from those interactions as the“Paskian school of architectural cybernetics.”It examines how and why Paskian concepts and ideas have continuously been of interest to architects as a niche research tradition that has been producing novel approaches in modeling human-machine relationship in architectural contexts based on the idea of“conversation”as the quintessential form of interaction. In doing so, it explores different approaches in which Pask's theories and practices have been reinterpreted in or translated to architecture both by himself and his architect collaborators, students, and followers. The thesis aims to acknowledge and promote the Paskian school of architectural cybernetics as a research tradition that has been offering a distinct perspective for machine intelligence research in architecture by being continuously propagated and sustained via its precise research agenda and devoted community in the last sixty years.