İzoksazol türevi bileşiğin in-vivo analjezik veantiienflamatuvar aktivitesi üzerinde çalışmalar
Studies on in-vivo analgesic and antiinflammatory activities of izoksazole derivative compound
  1. Tez No: 720644
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖRNEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MECİT ORHAN ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Non-Steroidal Antiinflamatuvar İlaçlar (NSAİİ) ağrı ve inflamasyonun olduğu hastalıkların tedavisinde akut veya kronik olarak çok sık kullanılan bir ilaç grubunu oluşturmaktadırlar. NSAİİ'lerin yaygın kullanımı özellikle kronik inflamatuvar hastalıkların tedavisinde yan etkilerinin yaygınlaşarak artmasına yol açmıştır. Bu sebeple yan etkisi daha az ve etkili olabilecek güçlü etkili yeni moleküllerin tedaviye girişi önem arz etmektedir. Bu çalışmada Farmasötik Kimya Anabilim Dalı öğretim üyelerimiz tarafından sentezlenen izoksazol türevi iki yeni molekülün (BRP-187 ve BRP-292 olarak kodlanmışlardır) antiinflamatuvar/analjezik aktivitesi ölçülmüş ve midede akut ülserojenik etkisine bakılmıştır. Bu çalışmada kullanılan BALB/c erkek fareler, BRP-187 ve BRP-292'nin 3 farklı dozu (10, 30 ve 100 mg/kg), referans İbuprofen, çözücü dimetil sülfoksit (DMSO) ve SF (% 0.9 Serum fizyolojik) n=6 olacak şekilde gruplara ayrılmıştır. Antiinflamatuvar aktivite tayini karragenan ile oluşturulan pençe ödemi testi ile analjezik aktivite tayini ise p-benzokinon ile oluşturulan kıvranma testi ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca BRP-187 ve BRP-292'nin analjezik aktivitesinin test edildiği fareler madde uygulanmasından 4 saat sonra eter anestezisi altında ötenazi yapılarak mideleri mikroskop altında incelenmiş ve İbuprofen'e kıyasla mide hasarları tespit edilmiştir. Antiinflamatuvar etkinlik belirlemede 0, 90, 180, 270, 315 ve 360. dakikalarda kayıt alınarak karagenin (24 µl/pençe) ile meydana gelen pençe ödemi testi, analjezik etkinlik belirlenmesi maksadıyla p-Benzokinon (2.5 mg/kg, i.p.) ile yapılan abdominal kıvranma testi kullanılmıştır. Madde enjeksiyonundan 4 saat sonra ötenazi yapılan farelerin mideleri mikroskopla gözlenmiş ve midede oluşan peteşi sayıları tespit edilmiştir. Pençe ödemi testinin 270. dakikasında maksimum aktivite gözlenmiştir. BRP-187 ve BRP-292'nin en güçlü olduğu antiinflamatuvar dozunun 100 mg/kg olduğu tespit edilmiştir. 270. dakikada yüzde inhibisyon BRP-187 için %39.47, BRP-292 için %52.89, İBU için %71.05 ve antinosiseptif etki; BRP-187 için %44.4, BRP-292 için: %70.4 ve İBU için ise %77.8 bulunmuştur. Ülserojenik etki ise BRP-187 ve BRP-292 için 0, İBU için +2 şeklinde bulunmuştur. BRP-187 ve BRP-292'nin antiinflamatuvar ve analjezik etkisinin İBU'ya kıyasla daha az olduğu gözlenmiş ancak gastrointestinal yan etkilerinin olmaması nedeniyle özellikle BRP-292'nin ilaç molekülü olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Non-Steroidal Antiinflammatory Drugs (NSAIDs) are a group of drugs that are used frequently in acute or chronic treatment of pain and inflammation. The widespread use of NSAIDs has led to an increase in side effects, especially in the treatment of chronic inflammatory diseases. For this reason, it is important to introduce new molecules with powerful effects that may have less side effects is important. In this study, antiinflammatory / analgesic activity of two new isoxazole derivatives (coded BRP-187 and BRP-292) synthesized by our faculty members of Pharmaceutical Chemistry Department were measured and acute ulcerogenic effect in stomach was examined. The BALB/c male mice used in this study divided into groups (n=6) which are 0.9% Serum physiological, solvent dimethyl sulfoxide (DMSO), 3 different doses of BRP-187 and BRP-292 (10, 30 and 100mg / kg) and reference Ibuprofen. Antiinflammatory activity was determined by paw edema test with carrageenan and analgesic activity was determined by p-benzoquinone writhing test. In addition, the mice with the analgesic activity of BRP 187 and BRP 292 were tested for euthanasia under ether anesthesia 4 hours after substance administration and their stomachs were examined under a microscope and gastric damage was determined compared to ibuprofen. Paw edema test with carrageenin (24µl / paw) was recorded at 0, 90, 180, 270, 315 and 360 minutes for antiinflammatory efficacy and p-Benzokinone (2.5mg/kg, ip) for analgesic efficacy. Abdominal construction test was used. The stomachs of the mice that were euthanized 4 hours after substance injection were observed under microscope and the number of petechiae in the stomach was determined. Maximum activity was observed at 270 minutes of paw edema test. BRP-187 and BRP-292 were found to be the strongest anti-inflammatory doses of 100 mg / kg. Percent inhibition at 270 min 39.47% for BRP-187, 52.89% for BRP-292, 71.05% for IBU and antinociceptive effect; It was found that 44.4% for BRP-187, 70.4% for BRP-292 and 77.8% for IBU. Ulcerogenic effect was found as 0 for BRP-187 and BRP-292 and +2 for IBU. The anti-inflammatory and analgesic effects of BRP-187 and BRP-292 have been observed to be less than that of IBU, but it is thought that BRP-292 may be a drug molecule in particular due to the absence of gastrointestinal side effects.