Sosyal hizmet mesleğinde algılanan yetkinliğin ölçülmesi ve geliştirilmesi
Measuring and improving of perceived competence in social work profession
  1. Tez No: 720670
  2. Yazar: HABİBULLAH AKINCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırmanın amacı sosyal hizmet mesleği için algılanan yetkinliği ölçmeyi amaçlayan bir ölçek geliştirmektir. Ayrıca sosyal hizmet uzmanlarının algılanan yetkinliklerinin mezun olduğu üniversite, gönüllü faaliyetlere katılım sıklığı, çalışma süresi ve cinsiyet değişkeni ile ilişkilerinin anlamlılığını test etmek bu araştırmanın diğer amacıdır. Araştırmada karma yöntemlerden sıralı karma desenler modeli kullanılmıştır. İki bölümden oluşan araştırmanın ilk bölümünde ölçeğin geçerliği ve güvenirliği test edilmiş, ikinci bölümünde ise hipotezlerin sınanması sağlanmıştır. Kapsam geçerliği için 109 maddeden oluşan madde havuzu uzman görüşüne sunulmuş ve 40 maddelik bir taslak ölçek oluşmuştur. Taslak form Doğrulayıcı Faktör Analizi yapılması için 469 katılımcıya uygulanmıştır. Daha sonra geçerlik aşamaları tamamlanan ölçeğin zamana karşı değişmezliğini test etmek için 15 gün arayla 28 katılımcıya iki kez uygulanmıştır. Verilerin analizi için IBM SPSS Grad Pack Base v28 kullanılmıştır. Mesleki Bilgi, mesleki beceri, mesleki değer adında 3 faktör ve 40 madde içeren bir ölçek oluşmuştur. DFA uygulaması R programlama dilinde“lavaan”paketi ile (Rosseel, 2012) LISREL ve SPSS AMOS programlarında uygulanmıştır. Güvenirlik aşamasında test-tekrar test yöntemi ve Cronbach Alpha güvenirlik katsayısından yararlanılmıştır. Hipotez testlerinin sonucunda mezun olunan üniversitelere göre algılanan mesleki yetkinlik ölçeğinden alınan ortalama puanların dağılımında bir farklılık tespit edilmemiştir. Gönüllü faaliyetlere katılım sıklığı ile algılanan mesleki yetkinlik ölçeğinden alınan ortalama puanlar arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Katılımcıların çalışma yılı ile algılanan mesleki yetkinlik ölçeğinden aldığı ortalama puanlar arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Katılımcıların algılanan mesleki yetkinlik ölçeğinden aldığı ortalama puanların cinsiyet değişkenine göre dağılımında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop a scale that aims to measure perceived competence for the social work profession. In addition, the other purpose of this research is to test the significance of the perceived competencies of social workers with the university they graduated from, frequency of participation in voluntary activities, working time and gender. In the research, the sequential mixed patterns model, which is one of the mixed methods, was used. In the first part of the study, which consists of two parts, the validity and reliability of the scale were tested, and in the second part, the hypotheses were tested. For construct validity, an item pool consisting of 109 items was submitted to expert opinion and a draft scale of 40 items was formed. The draft form was applied to 469 participants for Confirmatory Factor Analysis. Then, in order to test the invariance of the scale, whose validity phases were completed, against time, it was administered to 28 participants twice, with 15-day intervals. IBM SPSS Grad Pack Base v28 was used for data analysis. A scale including 3 factors named Professional Knowledge, Professional Skills, Professional Value and 40 items was formed. The obtained structure was evaluated by confirmatory factor analysis. The DFA application was implemented in the R programming language with the“lavaan”package (Rosseel, 2012) in LISREL and SPSS AMOS programs. In the reliability phase, the test-retest method and the Cronbach Alpha reliability coefficient were used. As a result of the hypothesis tests, there was no difference in the distribution of the average scores obtained from the perceived professional competence scale according to the universities graduated from. A significant relationship was found between the frequency of participation in voluntary activities and the average scores obtained from the perceived professional competence scale. A significant relationship was found between the working years of the participants and the average scores they got from the perceived professional competence scale. There was no significant difference in the distribution of the participants' average scores from the perceived professional competence scale according to the gender variable.