Fındıktan oleozom eldesi ve sıvı margarin formülasyonunda kullanımı
Btaining oleosomes from hazelnut and its use in liquid margarine formulation
  1. Tez No: 720671
  2. Yazar: FATMA BETÜL TAŞTANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmamızda sulu ekstraksiyon yöntemiyle fındıktan suyla ekstrakte edilerek üretilen oleozomlarla yağ-su tipi emülsiyon olan sıvı margarin üretimi gerçekleştirilerek kullanım olanakları araştırılacaktır. Literatürde oleozomlar konusunda oldukça fazla sayıda araştırma bulunmaktadır. Ancak suyla ekstraksiyon ile oleozom eldesi ve elde edilen oleozomların sıvı margarinlerde kullanılabilirliğine yönelik çalışmalara rastlanılmamıştır. Yapılması planlanan bu çalışma ile fındıktan elde edilen oleozomlar sıvı margarin emülsiyonunda ilk kez kullanılacaktır. İnsan sağlığına olumsuz etkilerinden dolayı doymuş yağ tüketiminin azaltılması gıda sektöründe oleozomların önemini daha da arttırmıştır. Ancak gıda endüstrisinde kullanılmaya başlayan oleozomların ekstraksiyonu için doğal yapısını bozmayan, verimi yüksek, kolay ve sürdürülebilir bir süreç tasarlanmalı ve uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the possibilities of use will be investigated by producing liquid margarine, which is an oil-water type emulsion, with oleosomes produced by extraction with water from hazelnuts by aqueous extraction method. There are many studies on oleosomes in the literature. However, no studies have been found on obtaining oleosomes by extraction with water and the usability of the obtained oleosomes in liquid margarines. In this study, which is planned to be done, oleosomes obtained from hazelnut will be used for the first time in liquid margarine emulsion. Reducing consumption of saturated fat due to its negative effects on human health has increased the importance of oleosomes in the food industry. However, for the extraction of oleosomes that have started to be used in the food industry, a high-yield, easy and sustainable process should be designed and implemented, which does not spoil its natural structure.