Hygric performance assessment of autoclaved aerated concrete treated with nano dispersive calcium hydroxide solution
Nano taneli kalsiyum hidroksit solüsyonu emdirilmiş gazbetonun higrik özelliklerinin tayini
- Tez No: 720669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TAVUKÇUOĞLU, PROF. DR. EMİNE NEVİN CANER-SALTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, otoklavlanmış gaz beton (AAC) yüzeyinin kalsiyum hidroksit (Ca(OH)2) nano taneli solüsyonu emdirilmesi ile, gaz betonun yüksek su emme özelliklerini belirli bir seviyede kontrol edip etmediğini ortaya çıkarmaktır. Gaz beton, hafif ve gözenekli beton malzemesi olarak, yüksek nefes alma ve ısıl direnç özellikleri ile bilinirken, açık hava koşullarına maruz kaldığında yüksek düzeyde su emme ve kılcal su emme özellikleri sıkıntı yaratmaktadır. Bu çalışmada, ısı yalıtım levhası, duvar dolgu bloğu, prekast yapı elemanları, ve taşıyıcı duvar bloğu olarak kullanılan dört tip gaz beton örnekleri ile laboratuvar analizleri yapılmıştır. İncelemeler için laboratuvar koşullarında hazırlanan nano taneli Ca(OH)2 çözeltisi, gaz beton numunelerinin açıkta kalan yüzeylerine kapiler emme ile nüfuz ettirilmiştir. Emdirme işlemi yapılmamış (kontrol) ve emdirme işlemi yapılmış gaz beton numunelerinin performans özellikleri, temel fiziksel, fizikomekanik ve higrik özellikler açısından incelenmiş, su buharı geçirimliliği, kılcal emme ve ince gözeneklilik özelliklerine odaklanılmıştır. Nano taneli solüsyonun, gaz beton tiplerinin ince gözeneklerine etkisi ve nüfuz ettiği derinliği, ultrasonik ölçümler, optik mikroskop ile örnek kesitlerinin görüntü analizleri ve XRD analizleri ile izlenmiştir. Sonuçlar, nano taneli Ca(OH)2 çözeltisinin, özellikle de gaz betonun inşaatlarda kullanımı esas alındığında, dış ortam tarafında kalan yükselme yönüne dik yüzeyine uygulandığında, kılcal su emme düzeyini belirli seviyede azalttığını göstermektedir. Emdirme işlemi ile muamele edilen gaz beton ürünlerinin fizikomekanik özellikleri belirgin düzeyde artarken, gaz betonun kendine özgü olan yüksek nefes alma nitelikleri korunabilmiştir. Ek olarak, muamele edilmiş ve edilmemiş gaz beton yüzeylerinin yerinde izlenebilmesini sağlayacak olan ultrasonik muayene yönteminin uygulama kriterleri tanımlanmış ve ilgili ultrasonik referans verileri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The focus of the study is to uncover whether the treatment of autoclaved aerated concrete (AAC) surface with alcohol dispersion of calcium hydroxide Ca(OH)2 nanoparticles controls its high water absorption properties to some extent or not. AAC as a lightweight and porous concrete material, is well-known for its high breathing and thermal resistivity features while it suffers from high water absorption and capillary suction in exposed conditions. Laboratory analyses were conducted on four types of AAC, used as thermal insulation board, masonry infill unit, precast structural elements, and load-bearing masonry units. For the examinations, the nano dispersive Ca(OH)2 solution prepared at laboratory conditions was penetrated from exposed surfaces of AAC samples by capillary suction. The performance properties of the untreated and treated AAC samples were examined in terms of basic physical, physicomechanical, and hygric properties, with emphases on water vapor permeability, capillary suction, and fine porosity characteristics. The impact of the nano solution on the fine pores of AAC types and its penetration depth was monitored mainly with ultrasonic testing, image analyses of cross-sections by optical microscopy, and XRD analyses. The results show that the penetration of nano dispersive Ca(OH)2 solution reduces the capillary water suction to a certain extent on the surface perpendicular to the rising direction, which is the actual exposed surface at constructions. The physicomechanical properties of AAC products enhance after treatment while their inherent high breathing features are still kept. In addition, for in-situ monitoring of untreated and treated AAC surfaces the relevant ultrasonic reference data were established.