Kapadokya-Göreme Milli Parkı'nın briyofit florası
The bryophyte flora of Cappadocia-Göreme National Park
- Tez No: 720724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada, Nevşehir sınırları içindeki Kapadokya-Göreme Milli Parkı'nın briyofit florası araştırılmıştır. Yaklaşık 670 Briyofit örneğinin değerlendirilmesi sonucu, 14 familya ve 43 cinse ait 100 takson tespit edilmiştir. En fazla takson içeren familyalar sırasıyla Pottiaceae (34), Brachytheciaceae (16), Orthotrichaceae (14), Bryaceae (10), Grimmiaceae (8) ve Amblystegiaceae (7)'dir. En çok taksonu olan cinslerden Orthotrichum, Tortula, Didymodon, Syntrichia ve Tortula'da 8, Grimmia'da 6 takson vardır. Taksonların tamamı Bryophyta şubesine aittir, Marchantiophyta ve Anthocerotophyta'ya ait herhangi bir taksona rastlanmamıştır. Teşhisi yapılan taksonlardan Pterygoneurum compactum M.J. Cano, J. Guerra & Ros, Syntrichia rigescens (Broth. & Geh.) Ochyra, Hennediella polyseta (C. Müll.) Zand. Coscinodon monchiquensis R.D. Porley, Ochyra & Ignatova ve Bryum arachnoideum C. Müller Türkiye Karayosunu Florası için yeni kayıttır. Tortula vlassovii (Laz.) Ros & Herrnst ve Sciuro-hypnum glaciale (Schimp.) Ignatov & Huttunen Türkiye'den ikinci, Pohlia lescuriana (Sull.) Ochi ise bu çalışma ile Türkiye'den üçüncü kez kaydedilmiştir. IUCN koruma kriterlerine göre nesli tehlikede (EN) olarak değerlendirilen Tortula vlassovii (Laz.) Ros & Herrnst, 48 yıl sonra ilk defa bu çalışma ile tekrar toplanmıştır. Syntrichia ruralis (Hedw.) F. Weber & D.Mohr, Grimmia pulvinata (Hedw.) Sm. ve Lewinskya affinis (Schrad. ex Brid.) F. Lara, Garilleti & Goffinet ise alanda en yaygın türlerdir. Alanda kserofit karakterli akrokarp türler daha fazla bulunmaktadır. Ayrıca (*) ile işaretlenen 94 tür/tür altı, 33 cins ve 9 familya Henderson (1961) kareleme sistemine göre Nevşehir ili için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
In this study, the bryophyte flora of the Cappadocia-Göreme National Park within the borders of Nevşehir was investigated. As a result of the evaluation of approximately 670 bryophyte specimens, 100 taxa belonging to 14 families and 43 genera were identified. The families with the most taxa are Pottiaceae (34), Brachytheciaceae (16), Orthotrichaceae (14), Bryaceae (10), Grimmiaceae (8) and Amblystegiaceae (7), respectively. Among the genera with the most taxa, Orthotrichum, Tortula, Didymodon, Syntrichia and Tortula have 8 taxa and Grimmia has 6 taxa. All of the taxa belong to the Bryophyta branch, no taxa belonging to Marchantiophyta and Anthocerotophyta were found. Among the identified taxa, Pterygoneurum compactum M.J. Cano, J. Guerra & Ros, Syntrichia rigescens (Broth. & Geh.) Ochyra, Hennediella polyseta (C. Müll.) Zand. Coscinodon monchiquensis R.D. Porley, Ochyra & Ignatova and Bryum arachnoideum C. Müller are new records for the Moss Flora of Turkey. Tortula vlassovii (Laz.) Ros & Herrnst and Sciuro-hypnum glaciale (Schimp.) Ignatov & Huttunen were recorded for the second time from Turkey, and Pohlia lescuriana (Sull.) Ochi was recorded for the third time from Turkey with this study. Tortula vlassovii (Laz.) Ros & Herrnst, which is considered as endangered (EN) according to IUCN conservation criteria, was collected again with this study for the first time in 48 years. Syntrichia ruralis (Hedw.) F. Weber & D. Mohr, Grimmia pulvinata (Hedw.) Sm. and Lewinskya affinis (Schrad. ex Brid.) F. Lara, Garilleti & Goffinet are the most common species in the area. There are more xerophytic acrocarp species in the area. In addition, 94 species/subspecies, 33 genera and 9 families marked with (*) are new records for Nevşehir province according to the Henderson (1961) grid system.