Kapadokya bölgesindeki serbest haç planlı kaya kiliselerinde resim proğramı
  1. Tez No: 7702
  2. Yazar: N. NUR ÖZBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖTÜKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Kappadokya bölgesindeki Serbest Haç pİ3nlı kiliselerde resim programı konulu bu çalışmamız, yayın tanıtımı, katalog, değerlendirme ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Bu çalışmada, serbest haç planlı onbir kilise incelenmiştir. Yayın tanıtımında, konumuzu oluşturan kiliseler ile Kappadokya bölgesindeki diğer yapılarda görülen resim programını inceleyen yayınları tanıttık.Katalog kısmında yapılan tek tek ele aldık. Yapıların yerlerini, kaynakçalarını, tarihlerini, bugünkü durumlarını, sahnelerini, sahnelerin yapı içindeki dağılım ve düzenlerini verdikten sonra, sahnelerin kaynaklarla bağlılıklarını inceledik. Değerlendirme bölümünde Serbest haç planlı kiliseleri, Kapalı yunan haçı planlı ondört, ayrıca Kappadokya bölgesinden seçtiğimiz elliüç yapı ile karşılaştırarak inceledik. Serbest haç planlı kiliselerin boyutlarını, sahnelerin mimari ile ilişkisini, tasvirlerde kronoloji ve hikaye edici anlatımın varlığını belirledik. Serbest ve Kapalı yunan haçı kiliselerle Kappadokya bölgesindeki diğer kiliselerde tasvir edilen sahnelerin sayısal dağılımını, sahnelerin yerlerini,lsa'nın yaşam dönemlerine göre sahne sayısını ve yerlerini karşılaştırarak verdik. Sonuç bölümünde katalog ve değerlendirmeden çıkan sonuçları belirledik Yapıların farklı yüzyıllara tarihlenenlerinin nedenlerini inceledikten sonre kendi araştırmalarımız yardımıyla tarihlendirdik. Tezin sonunda kaynakça listesini verdik. Sahnelerin kaynaklardaki, yapılardaki yerlerini gösteren listelerle, Vaftizci Yahya ve Meryem' in hayatına ait. sahneleri verdik, Yapıların ayrıntılı resimleri ile sahne düzenini gösteren çizimlerini yaptık.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY This study of painting program in the Free-Cross Churches in the Cappadocia region consists of literature survey, catalog, discussion, and conclusion sections. Eleven Free-Cross Churches have been investigated in this study. In the literature survey section, publications about the painting program in these churches and in other structures in the Cappadocia region are presented, [n the catalog section, the structures are investigated individually. Their locations, related bibliography, history, present situation, scenes and distribution of scenes inside them are explained and the scenes are examined in relation to their sources. In the discussion section, the Free-Cross Churches are studied by comparing them with fourteen Inscribed-Cross Churches and fifty-three selected structures in the Cappadocia region. The dimensions of the Free-Cross Churches, the relations of the scenes with the architecture, and the existence of chronological and narrative expressions in the paintings are determined.The numerical distribution of the scenes, their locations, the number of scenes according to the different periods of the life of Jesus Christ, and their locations in the Free-Cross, Inscribed-Cross and other churches in the region are comparatively explained. In the conclusion section, the determinations of the catalog and the discussion sections are presented. After analyzing the reasons of differences in the datings of the structures, they are dated in the light of this research. The bibliography is given at the end of the thesis. The places of the scenes in their original sources, the locations of the scenes inside the structures, and the scenes about the lives cf St. John, The Baptist and Mary are tabulated. The detailed pictures of the structures and illustrations showing the scene order in the structures are also included at the end.