Bir gurup geleneksel Avanos evinin sağlamlaştırılması ve turizm amaçlı kullanım projesi
- Tez No: 7693
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AYDINÖZ(AZZEM)
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin en önemli turizm Bölgelerinden olan Kapadokya bölgesi-Avanos ilindeki Geleneksel konutlann turizm potansiyeli ile birlikte düşünülerek, yaşama kazandırılması amaçlı bir öneri geliştirilmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tarihi çevre ve eski eserlerin korunması kavramları dünya-Türkiye genelinde ve Kapadokya özelinde tartışılmış ve ömekl erimiştir. İkinci bölümde Kapadokya bölgesi ve Avanos, genel konumu jeomorfolojik özellikler ve bunların mekansal yapıya etkileri, ekonomik yapı ve tarihsel gelişim açılarından incelenmiştir. Üçüncü bölümde geleneksel konut mimarisi kavramı tanıtıldıktan sonra bu kavramı etkileyen sosyal, kültürel ve geleneksel yaşam özellikleri araştırılmıştır. Geleneksel konut mimarisinin oluşum özelliklerini direkt olarak etkileyen doğal çevre, yakın çevre ve buna bağlı olarak yapı ve yapım özellikleri incelendikten sonra bütün bu etkenlerin mekansal düzenleme ve biçimlendirmeye ne şekilde yansıdığı tartışılmıştır. Dördüncü bölümde Nuri Bey Konağı, Avanos'da karşılaşılan geleneksel konut mimarisi tarzının tipik bir örneği olması nedeniyle seçilmiş ve bu konağın mekansal oluşumu ve yakın çevresiyle olan ilişkisi önceki bölümlerdeki belirlemelere dayanılarak incelenmiştir. Yörenin turizm potansiyeli ile birlikte, Nuri Bey Konağı ve çevresinin tarihsel değerine bağlı kalınarak bir fonsiyon önerisi, çalışmanın sonucu olarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a proposal aiming to gain the traditional houses in Cappodocci a- Avanos city, which is an important touristic center of Turkey; in to the life, is developed with the turistle potential This study is composed of five chapters. In the first chapter, concepts of historical environment and preservation of historical buildings are discussed s^ith examples; in world and Turkey in a wide sense and in Cappadoccia in a special sense. In the second chapter, Cappadoccia region and Avanos are studied according to the general location, geomorphological proporties and the effects of them to the spatial structure, economical conditions and historical development. In the third chapter, after introducing the concept of traditional house, the social, cultural and traditional life properties effecting this concept are discussed. After the investigation of the, natural environment, neighbour-hood environment in addition to building and construction properties effecting the formation of the traditional house;in which way these affects are effected the spatial organisation and formation are discussed. in the fourth chapter, the Konak of Nuri Bey is selected, since it is a typical example of the traditional architecture in Avanos, and the spatial formation and environmental relations are investigated according to the knowledge in the previous chapters. The conclusion of the study, is a functional proposal, to the Konak of Nuri Bey and its environment, in accordance with their historical value and touristic potential.