CERN'deki CMS deneyinde Y(1S)μ^+ μ^- son durumunun LHC'nin 2. veri alma döneminde (Run2) araştırılması
CERN'deki CMS deneyinde Y(1S)μ^+ μ^- son durumunun LHC'nin 2. veri alma döneminde (Run2) araştırılması
  1. Tez No: 720742
  2. Yazar: GÜLER KARAPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT ÖZOK, DOÇ. DR. ELİF ASLI YETKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasında, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın ikinci veri alma fazında (Run2) CMS algıcı ile toplanan 13 TeV kütle merkezi enerjisinde 35.9 fb^-1 ışınlıkta proton-proton çarpışma verisinde Y(1S)μ^+ μ^- son durumu incelenmiştir. Sadece Υ(1S) mezonunun μ^+ μ^- bozunumu dikkate alınmıştır ve dört müonun kütle spektrumunda 18.5 GeV/c^2 dolaylarında yeni bir parçacık araştırılmıştır. Y(1S)μ^+ μ^- rezonansı, iki alt kuark ile iki karşıt alt kuarktan oluşan ağır tetrakuarkın bir imzası olabilir. 2σ anlamlılık düzeyinde arka fon üzerinde sinyal gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, we perform a search for an excess in the invariant mass of Y(1S)μ^+ μ^- using 35.9 fb^-1 integrated luminosity in the proton-proton (pp) collisions at 13 TeV center-of-mass energy recorded by the CMS detector during the Run2 in 2016 at the LHC. Only μ^+ μ^- decay of Υ(1S) is considered and a new particle around 18.5 GeV/c^2 is searched in the invariant mass spectrum of four muons. The resonance of Y(1S)μ^+ μ^- could be a signature of the heavy tetraquark that is bound state of 2b quarks and 2(b ) ̅ antiquarks. No significant excess above background is observed within 2σ significance.