Coğrafi bilgi sistemi temelli sıvılaşma potansiyelinin araştırılması: Bayburt örneği
Investigation of the liquefaction potential based on the geographic information system: The case of Bayburt
- Tez No: 720759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmada Bayburt ili, ilçeleri ve beldelerine ait zeminlerin Mw=5.5, Mw=6.0, Mw=6.5, Mw=7.0 ve Mw=7.5 deprem büyüklükleri için sıvılaşma potansiyelinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Sondaj loglarından elde edilen SPT değerleri kullanılarak sıvılaşma potansiyeli Prosıvı programı aracılığıyla Seed ve Idriss (1971) yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Türkiye deprem haritaları dikkate alınarak en büyük yer ivmesi değeri (amax) bölgesel olarak hesaplanmıştır. Çalışma sahasının sıvılaşma potansiyelini gösterir haritalar, yeraltı su seviyelerini gösterir haritalar ve zemin oturma durumunu gösterir haritalar Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) yardımıyla oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the liquefaction potential of the soils of Bayburt province, its districts and towns for earthquake magnitudes Mw=5.5, Mw=6.0, Mw=6.5, Mw=7.0 and Mw=7.5. Using the SPT values obtained from the drilling logs, the liquefaction potential was investigated using the Seed and Idriss (1971) method through the ProSıvı program. Considering the earthquake maps of Turkey, the maximum ground acceleration value (amax) was calculated regionally. The liquefaction potential maps, the groundwater level maps and the soil settlement maps of the study area were created with the help of Geographic Information System (GIS).