Synthesizing cation doped stable alpha nickel hydroxide having low self discharge rate by chemical precipitation
Kimyasal çöktürme yöntemi ile düşük self deşarja sahip katyon katkılanmış kararlı alfa nikel hidroksit sentezi
- Tez No: 720769
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Metalurji Mühendisliği, Energy, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Nikel hidroksit, pillerde ve süper kapasitörlerde yaygın olarak kullanılan bir aktif malzemedir. Bu malzemenin iki ayrı fazı bulunmaktadır; α-Ni(OH)2 ve β-Ni(OH)2. Alfa fazı, yüksek yükseltgenme basamağına sahip olması nedeniyle daha iyi elektrokimyasal performansa sahiptir ancak çevrim kararlılığı, şarj edilebilirlik ve yüksek self deşarj problemlerine sahiptir. Endüstride ve akademide yürütülen çalışmalar, alfa fazına ait bu sorunları çözmek üzerine odaklanmaktadır. Bu çalışmada, katyon katkılamanın ve sentez başlangıç malzemelerinin bu problemlerin çözümüne olan etkisi incelenmiştir. Malzeme sentezi, seri üretime uygun bir yöntem olan eş çöktürme yöntemiyle yapılmıştır. Co, Al ve Mn elementleri katkılama ajanı olarak kullanılmıştır. Ni(NO3)2, Ni(SO4)2, NiCl ise başlangıç malzemesi olarak kullanılmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki düşük katkılama seviyelerinde Co faydalıyken Al kullanılması durumunda katkılama seviyesinin artırılması gerekmektedir. Mn ise β-Ni(OH)2 oluşumunu kararlı kılmaktadır. Dolayısıyla katkılama ajanı olarak Mn kullanılması durumunda katkılama seviyesine ve sentez parametrelerine özellikle önem gösterilmelidir. Başlangıç malzemelerinin her biri farklı elektrokimyasal karakteristikte davranmıştır ancak (SO4)-2 interkalasyonunun olduğu α-Ni(OH)2, diğer malzemelere göre daha kötü bir performans sergilemiştir
Özet (Çeviri)
Nickel hydroxide is one of the commonly used active material in batteries and supercapacitors. It has two phases which are α-Ni(OH)2 and β-Ni(OH)2. The alpha phase has higher electrochemical performances due to its higher oxidation state but it has poor stability, chargeability and self-discharge performances. Studies in both industry and academiy is focusing on to solve those problems. Effects of cation doping and starting precursor on those problems were investigated in this study. Materials were synthesized by chemical co-precipitation method which is suitable for mass production. Co, Al and Mn were used as doping agents; Ni(NO3)2, Ni(SO4)2 and NiCl were used as starting precursors. Results show that low level of Co doping was enough to obtain better electrochemical performance but higher doping level of aluminum is required. Mn was acting as β-Ni(OH)2 stabilizer. Therefore, synthesizing parameters and the amount of doping level must be controlled carefully if manganese is used as dopant. In the case of starting precursors, all of them shows different eletrochemical properties but (SO4)-2 intercalated Ni(OH)2 has poor performance than others.