Yük taşıyıcılı ekstraksiyon ile Cr6+ metal katyonunun taşınım kinetiğinin incelenmesi
Investigation of transport kinetics of Cr6 + metal cation by electrodriven extraction
  1. Tez No: 759134
  2. Yazar: GİZEM EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA KORKMAZ ALPOĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Gerçekleştirmiş olduğumuz tez çalışmamızda atıksularda bulunan Cr(VI)'nın uzaklaştırılması için sabit elektrik akımı altında elektromembran ekstraksiyonu deneyleri polimer içerikli membran (EME/PIM) kullanılarak transportu etkili ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda elektriksel alan kullanmamızın nedeni Cr(VI)'nin ekstraksiyon kontrolünün daha iyi sağlanması ve transportun daha hızlı gerçekleşmesindendir. Taşıyıcı ligand olarak mezo-oktametil kaliks[4]pirol türevi ve oksim kullanılmıştır. Bu iki ligandın kinetik potansiyellerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Sabit akım ve sabit voltaj altında incelenmiş olup her bir değişken için belirlenmiş olan süre aralıklarında donör ve akseptör fazlardan alınan örneklerden Cr(VI) metalinin konsantrasyon değerleri UV spektrofotometresinden yararlanılarak saptanmıştır. Sabit elektrik akımı kullanılarak Cr (VI)'nın donör fazdan aksaptör faza sentezlemiş olduğumuz, polimer destek maddesi olarak selüloz triasetat (CTA) , plastikleştirici olarak ise 2- nitrofeniloktil eter (2-NPOE) kullanılmıştır. Yapmış olduğumuz bu çalışmada hız sabiti (k), geçirgenlik katsayısı (P), akış hızı (J) ve son olarak da geri kazanım faktörü olan (% RF)'nin kinetik verileri hesaplanmıştır. Sonuç olarak kısa ekstraksiyon süresinde EME/PIM prosesinin Cr(VI) metal katyonunun transportunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to remove Cr(VI) from wastewater, electromembrane extraction experiments were carried out under constant electric current by using polymercontaining membrane (EME/PIM). These experiments were carried out effectively and efficiently in this thesis research. The reason for using an electric field is that the extraction of Cr(VI) can be done in a more controlled manner and the transport thereof much faster. Meso-octamethyl calix[4]pyrrole derivatives and oxime were used as carrier ligands. The kinetic potential of the two aforementioned ligands were compared to each other. While subject to constant current and constant voltage, the concentration values of Cr(VI) metal were determined by using UV spectrophotometer from the samples taken from the donor and acceptor phases in certain time intervals which were determined for each variable. For synthesizing Cr (VI) from the donor phase to the absorber phase, Cellulose triacetate (CTA) was used as the polymer support, and as a plasticizer: 2-nitrophenyloctyl ether (2- NPOE), under constant electric current. In this study, the kinetic data of the rateconstant (k), the permeability coefficient (P), the flow rate (J) and finally the recovery factor (% RF) were calculated. As a result, it was determined that the PIMEME process successfully carried out the transport of Cr(VI) metal cation in a short extraction time.