Farklı tipte dişeti retraksiyon yöntemlerinin klinik ve biyokimyasal olarak değerlendirilmesi
Clinical and biochemical evaluation of different types of gingival retraction methods
- Tez No: 720768
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN KÜÇÜK, DOÇ. DR. ÖMER BİRKAN AĞRALI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Dört farklı retraksiyon yöntemini hasta konforu açısından, biyokimyasal ve periodontal parametrelerde (TNFa seviyesi, DOS miktarı, plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondalamada kanama (SK), sondalama derinliği (SD), klinik ataşman seviyesi (KAS), rölatif dişeti kenarı seviyesi (RDKS)) meydana getirdiği değişikler açısından incelemektir. Gereç ve Yöntem: Başlangıç periodontal tedavisi tamamlanmış ve seçim kriterlerine uygunluk gösteren 12 hasta araştırmaya dahil edilmiştir. Her bir yarım çenedeki dişlere farklı retraksiyon yöntemi uygulanmış ve gruplar saat yönünü takip edecek şekilde belirlenmiştir. Başlangıç, retraksiyon sonrası 1. gün, 7. gün, 14. gün ve 28. günlerde klinik ölçümler (plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondalamada kanama (SK), sondalama derinliği (SD), klinik ataşman seviyesi (KAS), rölatif dişeti kenarı seviyesi (RDKS)) yapılmıştır. Başlangıç, retraksiyon sonrası 1. gün ve 7. günlerde VAS ile hasta konforu değerlendirilmiştir. Başlangıç, retraksiyon sonrası 1. gün ve 7. günlerde DOS örnekleri toplanmış, TNFa seviyeleri ELISA ile araştırılmıştır. Değişkenlerin dağılımı kolmogorov simirnov test ile ölçülmüştür. Nicel bağımsız verilerin analizinde Kruskal-wallis, bağımlı nicel verilerin analizinde wilcoxon testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda tüm gruplarda retraksiyon sonrası 1. gün GI değerlerinde anlamlı bir fark bulunmuştur. Ancak hasta konforu, plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondalamada kanama (SK), sondalama derinliği (SD), klinik ataşman seviyesi (KAS), rölatif dişeti kenarı seviyesi (RDKS), DOS miktarı ve TNFa seviyesi açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç: Retraksiyon kordu, alüminyum klorid emdirilmiş retraksiyon kordu, diyot lazer ve Nd:YAG lazer ile gerçekleştirilen retraksiyon yöntemlerinin benzer klinik ve enflamatuvar değişikliklere yol açtığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to examine four different retraction methods in terms of patient comfort, changes in biochemical and periodontal parameters (TNFa level, DOS amount, plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BP), probing depth (PD), clinical attachment level (CAL), relative gingival margin level (RGML)). Materials and Methods: Twelve patients who completed the initial periodontal treatment and met the selection criteria were included in the study. Different retraction methods were applied to the teeth in each half jaw and the groups were determined in a clockwise direction. Clinical measurements (plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BP), probing depth (PD), clinical attachment level (CAL), relative gingival margin level (RGML)) were performed at baseline, on day 1, day 7, day 14, and day 28 after retraction. Patient comfort was evaluated with VAS at baseline, on day 1 and 7 after retraction. DOS samples were collected at baseline, on day 1 and 7 after retraction, and TNFa levels were investigated by ELISA. The distribution of variables was measured with the Kolmogorov-Smirnov test. The Kruskal-wallis test was used in the analysis of independent quantitative data, and the Wilcoxon test was used in the analysis of dependent quantitative data. Results: In our study, a significant difference was found in the GI values on the 1st day after retraction in all groups. However, no significant difference was found between the groups in terms of patient comfort, plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BP), probing depth (PD), clinical attachment level (CAL), relative gingival margin level (RGML) DOS amount, and TNFa level. Conclusion: : It has been observed that retraction methods performed with a retraction cord, aluminum chloride-impregnated retraction cord, diode laser and Nd:YAG laser cause similar clinical and inflammatory changes.