Making the modern city visible: A study on montage, collage and photomontage
Modern kenti görünür kılmak: Montaj, kolaj ve fotomontaj üzerine bir çalışma
- Tez No: 720780
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN KÖMEZ DAĞLIOĞLU, YRD. DOÇ. DR. AFET DERİN İNAN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Modern kent heterojen, değişken ve geçici yapıya sahip sosyal, kültürel, ekonomik, politik, sanatsal ve mimari katmanların üst üste gelerek çarpışmasından meydana gelir. Bu katmanların çarpışması, karmaşıklıkları ve çelişkileri de beraberinde getirir. Modern kentin barındırdığı karmaşıklıklar ve çelişkiler onun görsel, deneyimsel ve en önemlisi mekansal niteliklerini görünemez, algılanamaz ve dolayısıyla bilinçli bir şekilde üretilemez hale getirir. Bu bağlamda, modern kenti, birlikte varolduğu durumları ve deneyimleri okumak, anlamak ve tekrar üretmek harekete ve geçiciliğe dayanan, çakışmış ya da ardışık kent fragmanlarının diyalektik ilişkilerini vurgulayan eleştirel bir yöntem gerektirir. Bu sebeple, bu çalışma Segei Eisenstein'ın“montaj teorisi”ve Walter Benjamin'in“diyalektik imaj”kavramları ışığında modern şehri ve onun deneyimini görünür ve anlaşılır kılmanın yollarını aramaktadır. Bu çalışma için montaj iki farklı süreci vurgulamaktadır. İlki, modern kentin katmanları aracılığı ile anlık ürettiği ve bireyleri sürekli maruz bıraktığı ardışık ve çatışan izlenimlerin yarattığı estetik şoka referans verirken, ikincisi modern kentin bütününü bu izlenimleri üreten katmanların ve çeşitliliklerin montajı olarak ele almaktadır. Bu anlamda bu tez, modern mimari ve kentsel mekanda, deneyimde ve imgelemde montajın izlerini ortaya çıkarma çabasıdır. Bunu sağlayabilmenin aracı olarak, avangard sanatçı ve mimarların yirminci yüzyıl modern kentlerine ilişkin montaj çalışmaları ve ayrıca montajın film, şiir, tiyatro ve tarih yazımı gibi diğer sanatsal, düşünsel ve görsel uygulamalarla olan ilişkileri ele alınmaktadır. Bu bağlamda bu tez, metodolojik olarak montajla özdeşleşen kolaj ve fotomontaj gibi alternatif uygulamaların kentsel ve mimari mekanı ele alma biçimlerinin de izini sürer. Tüm bu arayış, mimarlığın kritik ve düşünsel yönlerinin terk edilmesini sorunsallaştırırken, günümüz kentlerini yeniden görünür ve anlaşılır kılabilmek için montajı tekrar önerir.
Özet (Çeviri)
The modern city is formed through collision of social, cultural, economic, political, artistic, and architectural layers that are heterogenous, temporal, and multiple. The collision of these layers results in the emergence of complexities and contradictions. The complexities and contradictions of the modern city make its visual, experiential, and spatial attributes invisible, imperceptible and unproducible. In this context, reading, understanding, and reproducing the modern city requires a critical method based on movement and temporality to reveal the dialectical relations of overlapping or successive urban images. Therefore, this study proposes montage as the method of making the modern city and its experience visible and intelligible in consideration of Sergei Eisenstein's theory of montage and Walter Benjamin's“dialectical image.”For this work, montage unfolds two different aspects. The first aspect addresses the aesthetic shock created by the successive and conflicting impressions that are produced by the modern cities instantly through their multiplicities. And the second aspect considers the modern city as montage of these overlapped multiplicities. In this sense, this thesis is an effort to reveal the traces of montage in modern architecture and urban space, experience, and imagery. As a means of that, works of avant-garde artists and architects in the twentieth century and their engagement with other artistic and visual practices, including film, poetry, theatre, and historiography, are elaborated. In that respect, the thesis also traces the alternative practices, such as collage and photomontage, which cognate with montage methodologically. All these searches problematize the abandonment of these critical and intellectual aspects in architecture and repropose the montage to empower architects towards making the experience of the modern city visible and intelligible, again.