Supplier selection for assembly components under lead time uncertainty
Montaj bileşenleri için belirsiz teslim süreleri altında tedarikçi seçimi
  1. Tez No: 720815
  2. Yazar: ZEYNEP KÜREKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tedarik edilen bile¸senler, ¸sirketlerin toplam maliyetlerinin önemli bir kısmını olu¸sturur ve tedarikçi seçimi, rekabetçi dünyada tedarik zinciri yönetiminin kilit operasyonlarından biridir. Bu çalı¸smada esas amacımız, bir uçak imalat firmasının montaj süreçlerini, her bir süreç için gerekli olan bile¸senleri zamanında tedarik ederek, planlanan ba¸slangıç tarihinde ba¸slatmaktır. Hangi tedarikçilerden hangi bile¸senlerin sipari¸s edilecegine senaryo bazında olu¸sturulan belirsiz tedarikçi teslim süreleri altında karar veriyoruz. Amaç, montaj süreçlerinin ceza maliyetlerinden, bile¸senlerin elde tutma ve tedarik maliyetlerinden kaynaklanan toplam maliyeti en aza indirmektir. Problemi çözmek için dogrusal karı¸sık tamsayılı bir stokastik programlama modeli önerdik. Ayrıca, büyük problem örneklerini daha kısa hesaplama sürelerinde çözmek için bir tedarikçi seçim algoritması olu¸sturduk. Deneysel bir çalı¸sma yürüterek matematiksel modelin ve algoritmanın performansını inceledik.
Özet (Çeviri)
Supplied components constitute a great majority of companies' total cost and supplier selection is one of the key operations of supply chain management in the competitive world. In this study, our main concern is to start assembly processes of an aircraft company at the planned starting date by receiving components that are required for each process on time. We decide on which components will be ordered from which suppliers under scenario based supplier lead times. The aim is to minimize total cost resulting from penalty costs of assembly processes, holding and procurement costs of components. We propose a linear mixed integer stochastic programming model to solve the problem. Also, we propose a supplier selection algorithm to solve large instances of the problem in reasonable computational times. We conduct an experimental study and examine the performance of the mathematical model and the algorithm.