Investigation of the aquifer vulnerability in the Bakirçay basin, Turkey
Bakırçay havzasındaki akiferlerin kirlenme hassasiyetinin araştırılması, Türkiye
  1. Tez No: 720814
  2. Yazar: MERVE ATASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ ÇAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Geological Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yoğunlaşan endüstriyel, nüfus ve tarımsal faaliyetler, yüksek oranda talep edilen yeraltı suyu kaynaklarındaki kirlenme olasılığını artırmaktadır. Türkiye'nin Alt Kuzey Ege bölgesinde yer alan Bakırçay, bu tür faaliyetlere maruz kalan havzalardan biridir. Bu nedenle, havzada bulunan akiferler kirlenme potansiyeli taşımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Bakırçay Havzasında bulunan yeraltı suyu kaynaklarının kirlenme hassasiyetini belirlemektir. Çalışma alanının arazi kullanım haritası entegre edilerek modifiye edilen DRASTIC Metodu uygulanmıştır. DRASTIC, suların akifere yüzeyden süzülmesini kontrol eden hidrojeolojik faktörleri içerir: yeraltı suyuna derinlik (D), net beslenme (R), akifer ortamı (A), toprak ortamı (S), topoğrafya eğimi (T), vadoz zonun etkisi (I) ve akiferin hidrolik iletkenliği (C). Havza için çeşitli kaynaklardan elde edilen mevcut hidrojeolojik veriler ve eksik veriler nedeniyle bazı parametreleri elde etmek için kurulan yeraltı suyu akış modeli ile sağlanan verilerden yararlanılarak yeraltı suyu hassasiyet/duyarlılık haritası coğrafi bilgi sistemi (CBS) araçları kullanılarak oluşturulmuştur. Bu çalışmanın sonuçları, çalışma alanının %4.9'unun çok yüksek, %20.2'sinin yüksek, %6.2'sinin orta, %24.5'inin düşük ve kalan %44.3'lük kısmının yeraltı su kaynaklarının kirlenmeye karşı hassasiyetinin çok düşük olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Intensifying industrial, population and agricultural activities have increased the contamination possibility on highly demanded groundwater resources. Bakırçay located at lower North Aegean region of Turkey is one of those basins which has been subjected to such activities. Therefore, aquifers located in the basin are vulnerable. The main purpose of this study is to quantify the contamination vulnerability of the groundwater resources present in the Bakırçay Basin. The DRASTIC methodology which was modified by integrating the land use map of the study area, was applied. The DRASTIC includes hydrogeological factors which control surface infiltration of waters to the aquifer: depth to groundwater (D), net recharge (R), aquifer media (A), soil media (S), topography slope (T), impact of vadose zone media (I), and hydraulic conductivity of the aquifer (C). Available hydrogeological data from various sources for the basin and the data provided from the groundwater flow model established to acquire some parameters due to missing data were utilized to generate groundwater vulnerability map using geographic information system (GIS) tools. The results of this study show that 4.9% of the study area has very high, 20.2% high, 6.2% medium, 24.5% low and the remaining 44.3% of the area has very low contamination vulnerability of the groundwater resources.