Mezitler (Bursa) ve çevresinde gelişen likenler üzerinde taksonomik incelemeler
Taxonomic investigations on lichens growing in and around Mezits (Bursa)
- Tez No: 720818
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, Mezitler ve çevresinde vadi içi ve ormanlık alanlarda belirlenen istasyonlarda ağaç, çalı, kaya ve toprak gibi substratlardan alınan liken örneklerinin çeşitli tayin anahtarları yardımı ile tür tanımlamaları yapılarak bölgenin liken çeşitliliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 07.08.2018-01.08.2019 tarihleri arasında 39 lokaliteden 414 liken örneği toplanmış ve teşhis edilen örneklerin Ascomycota'ya ait 43 cins altında 76 liken taksonu olduğu belirlenmiştir. Tespit edilen taksonlardan 4'ünün Türkiye için yeni kayıt, 6'sının ise Bursa için yeni kayıt olduğu saptanmıştır. Türkiye için yeni kayıt olan türler; Arthonia arthonioides (Ach.) A.L. Sm. 1911, Lecanora helicopsis (Walenb.) Ach. 1814, Pseudosagedia borreri (Trevis.) Hafellner ve Kalb 1995, Verrucaria cernaensis Zschacke 1927. Bursa için yeni kayıt olan türler; Farnoldia jurana (Schaer.) Hertel 1983, Lecidea helvola (Körb. ex Hellb.) Th. Fr. 1874, Lecidella euphorea (Flörke) Kremp. 1861, Lepraria caesioalba (B. de Lesd.) J.R. Laundon 1992, Verrucaria elaeomelaena (A. Massal.) Arnold 1868, Verrucaria viridula (Schrad.) Ach. 1803.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the lichen diversity of the region by making species identifications with the help of various determination keys of lichen samples taken from substrates such as trees, shrubs, rocks and soil at stations determined in the valley and forest areas in and around Mezitler. Between 07.08.2018 and 01.08.2019, 414 lichen samples were collected from 39 localities and it was determined that the identified samples were 76 lichen taxa under 43 genera belonging to Ascomycota. It was determined that 4 of the identified taxa were new records for Turkey and 6 were new records for Bursa. Species that are new records for Turkey; Arthonia arthonioides (Ach.) A.L. Sm. 1911, Lecanora helicopsis (Walenb.) Ach. 1814, Pseudosagedia borreri (Trevis.) Hafellner & Kalb 1995, Verrucaria cernaensis Zschacke 1927. Species that are new records for Bursa; Farnoldia jurana (Schaer.) Hertel 1983, Lecidea helvola (Körb. ex Hellb.) Th. Fr. 1874, Lecidella euphorea (Flörke) Kremp. 1861, Lepraria caesioalba (B. de Lesd.) J.R. Laundon 1992, Verrucaria elaeomelaena (A. Massal.) Arnold 1868, Verrucaria viridula (Schrad.) Ach. 1803.