Sürücü etkileşimli taşıt sürüş ve eğitim sisteminin tasarımı
Design of driver-interactive vehicle driving test and trainingsystem
- Tez No: 720825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL KÖZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Ulaşım, Mechatronics Engineering, Automotive Engineering, Transportation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnsan yaşamının en temel ihtiyaçlarından biri olan araçlar, ulaşım sektörünün temel yapı taşlarından biridir. Trafik kazalarının yaklaşık %88'i sürücü kaynaklı hatalardan kaynaklanmaktadır ve kazaların yaklaşık %1,1'i ölümle sonuçlanmaktadır. Bu çalışmada öncelikle trafikte doğru ve standart araç kullanımına yönelik koşullar incelenmiştir. Ardından trafikte sık kullanılan araçların sürüş denetimini kontrol edebilen sensör ve algılayıcı sistemler araştırılmıştır. Çalışma sonucunda araç sürücüsünün kontrolünde bulanık ve klasik mantık ile karar verme problemini çözebilecek karmaşık bir sürücü denetim sistemi simülasyon modeli sunulmuştur. Trafikte insan kusurlarının azaltılması, sürücüye doğru, hızlı ve ekonomik araç kullanmanın öğretilerek istatistiksel kaza oranlarının azaltılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Vehicles, one of the most basic needs of human life, are one of the basic building blocks of the transportation sector. Approximately 88% of traffic accidents are caused by driver-related errors and approximately 1.1% of accidents result in death. In this study, first of all, the conditions for correct and standard vehicle use in traffic were examined. Then, sensors and sensing systems that can control the driving control of frequently used vehicles in traffic have been investigated. As a result of the study, a complex driver control system simulation model is presented that can solve the decision problem with fuzzy and classical logic in the control of the vehicle driver. It is aimed to reduce human errors in traffic and to reduce statistical accident rates by teaching the driver to drive correctly, quickly and economically.