Serebral lateralizasyonun görsel ve işitsel basit reaksiyon zamanına ve reaksiyon asimetrisine etkisi
Effect of cerebral lateralization on visual and auditory simple reaction time and reaction asymmetries
- Tez No: 720826
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı serebral lateralizasyonun basit görsel ve işitsel reaksiyon zamanı ve reaksiyon asimetrisine etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla 52 erkek birey çalışmaya gönüllü olarak katıldı. Deneklere lateralizasyon testi uygulandıktan sonra denekler üç gruba ayrılmış ve ardından deneklere reaksiyon zamanı testleri uygulanarak gruplar arasında lateralizasyonun reaksiyon zamanına etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programında analiz edilmiştir. Normallik ve homojenlik sınamasının ardından tek yönlü varyans analizi ve LSD düzeltmesi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde el tercihinin görsel ve işitsel basit reaksiyon zamanına ve reaksiyon asimetrisine istatistiksel olarak etkisinin olmadığı görülmüştür (p>0.05). Ancak istatistiksel olarak anlamlı olmasa da solak bireyler lehine reaksiyon zamanında düşüş belirginliği farkedilmiştir. Sonuç olarak laterizasyonun etkilerinin görsel ve işitsel basit reaksiyon zamanı üzerinde hangi elden ölçülürse ölçülsün istatistiksel olarak etkisinin olmadığı; ancak solak bireylerin reaksiyon zamanının sağlak bireylerden belirgin bir şekilde düşük olduğu söylenebilir. Elde edilen bu sonuç istatistiksel olarak anlamlı olmasa da belirgin farklılığın tespit edilmiş olmasının önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of cerebral lateralization on simple visual and auditory reaction time and reaction asymmetry. For this purpose, 52 male individuals voluntarily participated in the study. After the lateralization test was applied to the subjects, the subjects were divided into three groups and then the reaction time tests were applied to the subjects to determine the effect of lateralization on the reaction time between the groups. The obtained data were analyzed in SPSS 22.0 program. After testing for normality and homogeneity, one-way analysis of variance and LSD correction were performed. When the results obtained were examined, it was observed that hand preference had no statistical effect on visual and auditory simple reaction time and reaction asymmetry (p>0.05). However, although it was not statistically significant, a decrease in reaction time was noticed in favor of left-handed individuals. As a result, the effects of laterization did not have a statistical effect on visual and auditory simple reaction time, no matter which hand it was measured from; however, it can be said that the reaction time of left-handed individuals is significantly lower than that of right-handed individuals. Although this result is not statistically significant, it is thought that it is important that a significant difference has been detected.