İkincil veriye dayalı ihracat hedef pazar seçimi: Tarımsal mekanizasyon ürünlerinden toprak işleme alet ve makineleri ürün grubuna yönelik bir uygulama
Selection of export target market based on secondary data for soil tillage tools and machinery under the group of agricultural mechanization products
  1. Tez No: 720844
  2. Yazar: ÖMER FARUK GÜRBÜZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CANITEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünya tarım alet ve makineleri ihracatına ilişkin veriler incelendiğinde gelişmiş ülkelerin ilk sıralarda yer aldığı görülmektedir. Gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye'nin de nispeten güçlü olduğu bu alanda ihracatını etkili bir şekilde artırması gerekmektedir. İhracatın artması için etkili olacak yollardan birisi ise işletmelerin rekabet açısından güçlü olabileceği yeni pazarlara giriş yapmasıyla sağlanmaktadır. İhracata yönelik yeni pazarların seçilmesi sürecinde pazar araştırmasının işletmeler için önemi büyüktür. Hedef müşteriye ulaşmanın en doğru ve kolay yolu pazar araştırması ile gerçekleşmektedir. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı, işletmeler için yol gösterici bir rehber olarak ikincil veriye dayalı yapılacak bir pazar araştırması gerçekleştirmektir. Bu kapsamda Dünya'da ve Türkiye'de sektörün mevcut durumu incelenerek hedef pazar analizi yapılacaktır. Araştırmanın birinci bölümünde, ihracat pazarlamasında hedef pazar konusu ele alınarak hedef pazar kavramı ve içeriği, ikinci bölümde ise çalışmada kullanılacak veriler olan ikincil veriler ve pazar araştırma süreci teorik olarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümde de araştırmanın kapsamı, amacı, metodolojisi, araştırmaya konu olan ürün grubu hakkında bilgi verilecektir. Ayrıca araştırmaya konu olan toprak işleme alet ve makine ürün grubu için ikincil verilerden oluşturulan tablonun yorumlanmasıyla örnek bir hedef pazar tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
When the data on world agricultural equipment and machinery exports are analyzed, it is seen that developed countries rank first. As a developing country, Turkey needs to increase its exports effectively in this area where it is relatively strong. One of the effective ways to increase exports is provided by enterprises entering new markets where they can be strong in terms of competition. Market research is of great importance for businesses in the process of selecting new markets for export. The most accurate and easiest way to reach the target customer is through market research. In this context, the aim of this study is to conduct a market research based on secondary data as a guide for businesses. In this context, target market analysis will be made by examining the current situation of the sector in the world and in Turkey. In the first part of the research, the target market in export marketing is discussed, the concept and content of the target market, and in the second part, the secondary data and market research process, which are the data to be used in the study, are explained theoretically. In the third part, information will be given about the scope, purpose, methodology of the research, and the product group that is the subject of the research. In addition, an exemplary target market was determined by interpreting the table created from the secondary data for the soil cultivation equipment and machinery product group, which is the subject of the research.