Türk iş hukukunda uzaktan çalışmada çalışanın 6331 sayılı Kanun çerçevesinde iş sağlığı ve güvenliği hakkı
Occupational health and safety at remote work in Turkish labour law within the framework of the code of 6331
  1. Tez No: 720851
  2. Yazar: SEVDA ALTUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARKIN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, insanların çalışma hayatına adım attıkları ilk günden bugüne kadar karşılaştıkları temel sorunları içine alan, oldukça geniş kapsamlı bir bilim dalıdır. Fakat özellikle Sanayi Devrimi ile iş hayatlarına makinelerin girmesi ve akabinde hızla gelişen teknolojik ekipmanlar, çalışanların daha ağır ve büyük risklerle karşılaşmasına sebebiyet vermiştir. Böylece iş sağlığı ve güvenliği konusu devletlerin üzerinde daha ağırlık vermesi gereken bir konu haline gelmiş, geçmişe nazaran daha yoğun ve detaylı yasal düzenlemeler yapılmaya başlanmıştır. Günümüzde iş sağlığı ve güvenliği, iş hukukun en temel taşlarından biridir. Uzaktan çalışma ise işin, teknoloji ve iletişim hizmetleri yardımı ile işyeri dışında gerçekleştiği esnek bir çalışma modelidir. Uzaktan çalışma türlerinden biri olan ve klasik anlamda daha çok el emeğine dayanan evden çalışma modelinin oldukça eski bir tarihi vardır. Günümüze doğru yaklaştıkça ise bir diğer türü olan tele çalışmanın yaygınlaştığı, hatta uzaktan çalışma teriminin yerini tele çalışmanın aldığı görülmektedir. İş Kanunu ise, evde çalışma ve tele çalışma modellerini ayırmayarak, bu iki türü uzaktan çalışma başlığı altında toplamıştır. Günümüzde teknoloji sayesinde pek çok işkolunda uzaktan çalışmanın uygulanabilmesi mümkündür. Tipik bir çalışma akdinde iş sağlığı ve güvenliği kurallarının göz ardı edilmesi mümkün olmadığı gibi aynı durum uzaktan çalışma için de geçerlidir. Ancak uzaktan çalışma standart bir iş görme ediminden ziyade atipik bir akit olduğundan, iş sağlığı ve güvenliği kuralları da klasik bir işyeri çalışanına uygulandığı gibi olmayacaktır. Özellikle 2019 yılında ortaya çıkan Covid-19 salgını ile hızlı bir ivme ile yükselişe geçen, tercihten ziyade zorunlu bir çalışma modeli haline gelen uzaktan çalışmada, iş sağlığı ve güvenliği kurallarının neler olduğu, ne ölçüde uygulanabileceği, işverenlerin ve çalışanların bu konudaki yükümlülükleri gibi konuların üzerinde durulması gerekmiştir. Çalışmamızın ana konusu da uzaktan çalışma modelinde iş sağlığı ve güvenliği kurallarına ışık tutmaktadır. Bu kapsamda olarak çalışmanın ilk bölümünde öncelikle iş sağlığı ve güvenliği hakkında genel bilgi verilmiş, ikinci bölümde uzaktan çalışma kavramı irdelenmiş ve üçüncü bölümde ise uzaktan çalışmada iş sağlığı ve güvenliği üzerinde durulmuştur
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety are a science which contains all the basic problems of employees come up against in their work life. Even though working life always contained the risks, especially the industrial revolution and technological developments had changed the perspective of occupational health and safety and make the risen of numbers of occupational accidents. Therefore, occupational health and safety has become an issue that states should give more significance and they started to make more detailed regulations compare to past. Today, occupational health and safety has become one of the cornerstones of labour law. Remote work is a flexible working model where the work takes place outside the workplace with the help of technology and communication services. Home-work model, which is one of the types of remote working and is based on hand works, has a very old history. But today, tele-work which is the other type of remote work, has become more common. In Turkish Labor Legislations, home-work and tele-work had combined under the term of remote working. Today, by virtue of technology, remote working can be possible in many business lines. When it is not possible to ignore occupational health and safety rules in a typical labor act, it is the same with the remote working. However, since remote work is an atypical act rather than a standard job, occupational health and safety rules will not be as applied to a classical employee. Especially with the Covid-19 pandemic that emerged in 2019, it has become a compulsory working model rather than a preference. Therefore, it is necessary to focus on issues such as occupational health and safety rules in remote work, what extent they can be applied and the obligations of employers and employees in this regard. The main subject of our study is clarifying the occupational health and safety rules at remote work. In this context, in the first part of our study, general information about occupational health and safety was given, in the second part the term of remote working was examined, and in the last parth occupational health and safety at remote work was emphasized.