Modeling of GaN power transistor package for design of broadband high-power amplifier
Geniş bantlı güç yükselteç tasarımı için yüksek güçlü GaN transistör paketinin modellenmesi
- Tez No: 720852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CEMAL DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
RF güç yükselteçler, yüksek performanslı aktif RF ve mikrodalga sistemlerinin geliştirilmesinde en önemli parçalardır. Yüksek güçlü amfi tasarımında ölçüm ve simülasyon tutarlılığı açısından, doğru modellenmiş güç transistör kullanmak kritiktir. Çip transistörler, koruma, üretim kolaylığı ve mekanik güç gerekliliği sebepleriyle, baskı devre kartı tasarımlarında paketlenerek kullanılmalıdır. Son yıllarda, yüksek çıkış gücü, yüksek güvenilirlik ve yüksek frekanslarda çalışabilme yetenekleri sayesinde Gallium Nitride (GaN) High Electron Mobility (HEMT) transistörler oldukça popülerdir. Bu tezde, 0.5-3 GHz geniş bandında 50 W çıkış gücü ve 40 % verimlilik sağlayabilen yüksek güçlü amfi tasarımında kullanmak üzere paketlenmiş GaN HEMT çip transistör modellenmiştir. Paket modellemede, ADS kullanılarak simüle edilen 3 boyutlu model ve analitik denklemlere dayanan yığın eleman modeli olmak üzere iki yaklaşım kullanılmıştır. Paket ve tasarlanan amfinin üretimi ve ölçümleri tamamlanmıştır. Simülasyon sonuçları ile modellerin tutarlılığı karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radio frequency (RF) power amplifiers (PAs) are the most crucial part for the development of high performance front-end RF and microwave systems. Power transistor is the key component of a power amplifier, which should be accurately modeled to provide good correlation between simulation and measurement results. Bare die transistor needs to be packaged, before attaching on printed circuit boards (PCBs) to provide protection, easy fabrication and prevent mechanical issues. In recent years, Gallium Nitride (GaN) High Electron Mobility (HEMT) transistors are popular because of high output power, high reliability and high frequency operation capabilities. This thesis reports modeling of an air cavity ceramic package for bare GaN HEMT die transistor to design 0.5-3 GHz broadband PA with 50 W output power and 40 % drain efficiency. For package modeling, two approaches are utilized which are lumped element model based on analytical equations and a numerical model based on full-wave electromagnetic (EM) simulations by Advance Design System (ADS) software. The package and designed PA are fabricated and measured for performance validation. The results show a very good agreement with the simulations, indicating the validity of the modeling methodology.