Comparison of multi-phase interleaved boost converters with various coupled inductor topologies
Çeşitli bağlaşımlı indüktör topolojileri ile çok katlı dönüşümlü yükseltici tip çeviricilerin karşılaştırılması
- Tez No: 720857
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BOSTANCI ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Çok fazlı dönüşümlü yükseltici tip çeviriciler, yüksek verim, yüksek güç yoğunluğu, artan çıkış gücü kapasitesi ve düşük giriş akım dalgalanması özellikleri sayesinde yüksek güç gerektiren uygulamalarda yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Ancak, faz sayısının arttırılması, dönüştürücünün toplam hacminde bir artışa neden olur. Çeviricinin hacmini azaltmak için, çok fazlı dönüşümlü yükseltici tip çeviricilerin fazlarında bulunan indüktörler manyetik olarak bağlaştırılabilir. İki-fazlı bir dönüşümlü boost çevirici için, zayıf bağlaşımlı indüktör, güçlü bağlaşımlı indüktör ve tümleşik sargı bağlaşımlı indüktör topolojileri en popüler bağlaşımlı indüktör topolojileridir. Bu topolojilerin diğerlerine göre avantajlarını açığa kavuşturmak için, giriş akım dalgalanması ve çıkış filtre boyutları tüm topolojiler için aynı olacak koşulda tasarlanan bu topolojiler ile gerçekleştirilmiş 2kW iki-fazlı dönüşümlü yükseltici tip çeviriciler karşılaştırılmıştır. Bu şekilde, indüktör tipi değiştirmenin çeviricinin geri kalanına etkisi olmayacaktır. Farklı indüktör topolojileri ile gerçeklenen tüm çeviricilerde aynı filtre elemanları kullanılabilecektir. Her bir bağlaşımlı indüktör topolojisi için sistematik tasarım metodolojisi önerilmiştir ve tüm indüktörler bu tasarım methodolojileri kullanılarak tasarlanmıştır. Topolojilerin genel performanslarını kıyaslamak için çevirici güç kayıplarına ve indüktörlerin hacim ve ağırlıklarına dayalı bir değer katsayısı geliştirilmiştir. Tasarımlar deneysel olarak doğrulanmış ve sonuçlar bağlaşımlı indüktör topolojilerine sahip çeviricilerin ayrık indüktörlere sahip çeviriciden daha iyi verime sahip olduklarını ve zayıf bağlaşımlı indüktör topolojisinin tüm indüktör topolojileri arasında en iyi değer katsayısına sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Multi-phase interleaved boost converters are widely used in high power applications thanks to their high efficiency, high power density, increased output power capability and low input current ripple features. However, increasing the phase number results in an increase in the overall volume of the converter. In order to reduce the volume of the converter, inductors in multi-phase interleaved boost converters can be coupled. For a two-phase interleaved boost converter, loosely-coupled inductor (LCI), close-coupled inductor (CCI) and integrated-winding coupled inductor (IWCI) are the most popular coupled inductor topologies. To clarify the advantages of one coupled inductor topology over the others, 2kW two-phase interleaved boost converters with these coupled inductor topologies are compared under the condition where converters input current ripple and output filter size are kept constant. By this way, changing the inductor type does not have an effect on the rest of converter where the same filter components can be used for all converters with different inductor topologies. For each coupled inductor topology, a systematic design methodology is proposed and all inductors are designed by using these methodologies. A figure of merit (FOM) is developed based on the total power loss of the converters and inductors total volume and weight to compare overall performances. Designs are experimentally verified and the results show that all topologies with coupled inductors have a better efficiency compared to the converter with discrete inductors and LCI topology is found to have the best FOM among all designs.