Epilepsi hastalarında bilişsel fonksiyonların depresyon ve anksiyete ile ilişkisi
The relationship of cognitive functions with depression and anxiety in epilepsy patients
  1. Tez No: 720856
  2. Yazar: MUHAMMET YUSUF USLUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ TUNCEL BERKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Depresyon ve anksiyete bozuklukları, epilepsi hastalarında en yaygın görülen psikiyatrik komorbiditelerdir. Epilepsi ile ilişkili olduğu varsayılan sayısız psikiyatrik komorbidite mevcuttur. İlişkili psikiyatrik komorbiditeler yaşam kalitesini olumsuz etkilemekle birlikte, kötü nöbet sonuçları ve ilaç uyumsuzluğuna sebebiyet verebilir. Epilepsi hastalarının yaklaşık %30-40'ında bilişsel işlev bozuklukları bildirilmiştir. Bilişsel işlev bozuklukları epilepsi hastalarında yaşam kalitesini ciddi oranda düşürebilir ve sonuç olarak hastalarda dizabiliteye sebep olabilir. Biz bu çalışmamızda epilepsi polikliniğimize başvuran ve 2017 İLAE kriterlerine göre epilepsi tanısı almış, okuma yazma bilen, 18 yaş üstü 43 hastada depresyon sıklığını Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile anksiyete sıklığını Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ile bilişsel fonksiyon bozukluğunu Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MoCA) ile prospektif olarak değerlendirdik. Hastalardaki verileri toplumdaki sağlıklı popülasyonla kıyaslamak için 43 sağlıklı gönüllüyü çalışmaya dahil ettik ve aynı ölçekleri uyguladık. Çalışmamızdaki hasta grubunda orta-şiddetli depresyon oranını toplumdan belirgin artmış bir şekilde; %44,2 olarak saptadık. Hasta grubunda; evli olmak, eğitim düzeyinin düşük olması, son bir yılda en az bir nöbet geçirmiş olmak ve son bir ayda nöbet geçirmiş olmanın depresyonu artıran en önemli değişkenler olduğunu saptadık. Jeneralize nöbeti olan hastalarda fokal nöbeti olanlara göre BDÖ puanlarını daha yüksek saptamış olmamıza rağmen istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptamadık (p=0,195). Hastalık başlangıç yaşı 16 yaş ve üzeri olan grupta, 15 yaş ve altı olan gruba göre BDÖ skorlarını daha yüksek saptadık (p=0,024). Anksiyete hastalarımızın %53,4 ünde mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Depression and anxiety disorders are the most common psychiatric comorbidities in epilepsy patients. There are numerous psychiatric comorbidities that are presumed to be associated with epilepsy. Associated psychiatric comorbidities may adversely affect quality of life, but may lead to poor seizure outcomes and drug non-compliance. Cognitive dysfunction has been reported in approximately 30-40% of epilepsy patients. Cognitive dysfunctions can seriously reduce the quality of life in patients with epilepsy and, consequently, may cause disability in patients. In this study, we prospectively evaluated the frequency of depression using the Beck Depression Scale (BDI) and the frequency of anxiety using the Beck Anxiety Scale (BAI) and cognitive dysfunction using the Montreal Cognitive Assessment Scale (MoCA) in 43 patients who were literate and over the age of 18, who applied to our epilepsy outpatient clinic and were diagnosed with epilepsy according to the 2017 ILAI criteria. To compare patient data with the healthy population in the community, we recruited 43 healthy volunteers and applied the same scales. In the patient group in our study, the rate of moderate-to-severe depression was significantly increased compared to the society; we found it to be 44.2%. In the patient group; we found that being married, having a low education level, having had at least one seizure in the last year, and having a seizure in the last month were the most important variables that increased depression. Although we found higher BDI scores in patients with generalized seizures than in patients with focal seizures, we did not find a statistically significant difference (p=0.195). We found higher BDI scores in the group vi whose disease onset age was 16 years and older than in the group with the age of 15 years and younger (p=0.024). Anxiety was present in 53.4% of our patients.