Economic lot sizing problem with tank scheduling
Tank çizelgelemeli ekonomik öbek büyüklüğü belirleme problemi
  1. Tez No: 720865
  2. Yazar: MERYEM MERVE DERELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada Tank Çizelgelemeli Ekonomik Öbek Büyüklüğü Belirleme problemini (EÖBB-TÇ) inceleyeceğiz. Bu problem, gerçek hayatta mayalanmış içecek ve gıda üretimi yapılan fabrikalarda karşılaşılan bir problemdir. Bir fabrikada bir veya birden fazla farklı mayalanma süresine sahip ürünlerin üretimi gerçekleştirilebilir. Bu ürün veya ürünlerin üretiminde bir tank veya birden fazla özdeş veya özdeş olmayan tanklar kullanılabilir. Bir tank içerisinde bir ürün için mayalanma süreci başlatıldıysa, mayalanma işlemi gerçekleşen tank mayalanma süreci tamamlanana kadar hiçbir ürünün üretimi için kullanılamaz. Bu üretimler sırasında, tanklar doldurulurken kurulum, boşaltılırken üretim ve sonrasında envanter tutma maliyetleri oluşmaktadır. Burada amaç, belirli ve sınırlı bir planlama ufku içerisinde talepleri karşılayan en düşük maliyetli tank çizelgesi ve üretim planını tespit etmektir. Bu çalışma kapsamında problemin çeşitli varyantlarının NP-zor olma durumları ve çözüm metodları üzerinde incelemeler yapılmıştır. NP-zor sınıfında yer aldığı tespit edilmiş bir problem varyantı (farklı mayalanma süresine sahip çok ürünlü ve çok özdeş tanklı) için sezgisel algoritmayla yeni bir çözüm yöntemi önerilmiştir. Önerilen sezgisel çözüm algoritmasının performansı, tamsayı-karışık doğrusal programlama modeli ile karşılaştırılmış ve algoritma kullanılarak saniyeler içerisinde iyi sonuçlara ulaşılabildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we consider an Economic Lot sizing Problem with Tank Scheduling (ELSTS). The problem is a real-world problem, which is generally found in fermented beverage and food facilities. A facility might produce an item or several different items which have various fermentation times. The facility might have a tank or several identical or non-identical tanks to produce items. If a tank starts the fermentation process of an item, the tank will not be available to produce any item until its fermentation process is completed. Setup costs when tanks are filled, production costs when tanks are discharged, inventory costs after production is completed are incurred. The aim is to determine the lowest cost tank schedule and production plan which satisfies demands within a given finite planning horizon. Within the scope of the study, we analysed NP-hardness and solution methods of various variants of the ELSTS problem. In addition, for a variant of the ELSTS problem, which is classified as NP-Hard (multiple items that have different fermentation times and multiple identical parallel machines), a new heuristic method is proposed to find a near-optimal solution. The proposed heuristic method is compared with a mixed-integer programming model, and that the heuristic method gives good solutions within seconds is observed.