Organik ve konvansiyonel yetiştiriciliğin böğürtlen meyvelerinin fiziko-kimyasal özellikleri üzerine etkileri
Effects of organic and conventional cultivation on physio-chemical properties of blackberry fruits
  1. Tez No: 720864
  2. Yazar: CANSU TAY
  3. Danışmanlar: PROF. MÜTTALİP GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, organik ve konvansiyonel tarım yöntemleriyle üretilen Jumbo böğürtlen çeşidinin bitki ve meyve kalite özellikleri ile fiziko-kimyasal içerikleri yetiştirme modeli bakımından karşılaştırılmış ve farklılıkların tespitine çalışılmıştır. Çalışmada sürgün uzunluğu, sürgün kalınlığı ve sürgün sayısı gibi bitki özelliklerinin yanı sıra meyve özellikleri ile sçkm, pH ve titre edilir asitlik, organik asit içerikleri, C vitamini ve fenolik bileşik içerikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, plant and fruit quality characteristics and physico-chemical contents of the Jumbo blackberry variety produced by organic and conventional farming methods were compared in terms of the cultivation model and the differences were tried to be determined. Addition to plant characteristics such as shoot length, shoot thickness and shoot number, fruit characteristics and scaling, pH and titratable acidity, organic acid contents, vitamin C and phenolic compounds were determined.