Örgütsel sinizm ile üretkenlik karşıtı iş davranışı arasındaki ilişkinin turizm işletmelerinde incelenmesi: Ankara ili örneği
An investigation of the relationship between organizational cynicism and counterproductive work behaviour in tourism establishments: the sample of Ankara
  1. Tez No: 720877
  2. Yazar: ERAY EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME GÖKTAŞ KULUALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Gelişen bir dünyanın ve globalleşmenin bir sonucu olan yoğun rekabet, çalışan-müşteri iletişiminin önemi ve yüzde yüz müşteri memnuniyeti, yöneticilerin ve işverenlerin üzerinde çokça durduğu ve bu kavramlar için programlar geliştirdiği görülmektedir. Hizmet sektöründe belki de en yoğun müşteri -çalışan etkileşiminin söz konusu olduğu sektör turizmdir. İşletmelerin çalışanlardan beklentisi; işin gerektirdiği görev ve sorumlulukları yerine getirirken misafir memnuniyetini de en üst düzeyde tutmalarıdır. Bunun bir diğer nedeni de misafirlerin sosyal medya ve online mecralarda yorumlar yaparak işletmeleri oylamalarıdır. Bu oylamalar sonucunda ve işletmeden memnun ayrılan bireylerin yakın çevresine yapacağı olumlu eleştiriler işletmelerin reklamını herhangi bir sermaye ödemeden yapmasına yol açmaktadır. Ancak bu beklentiler, işletme tarafından verilen sözler tutulmadığında çalışanların bir süre sonra olumsuz tutum ve davranışlar sergilemelerine sebep olmaktadır. Çalışan bireyler yapılan bu işlerin sonucunda yönetim tarafından takdir edilmek istemektedirler. Takdir edilmeyen çalışanın sinizm algısı yükselecek ve bunun sonucu olarak da üretkenlik karşıtı iş davranışı sergilemelerine sebep olacaktır. Bu çalışma, örgütsel sinizm ile üretkenlik karşıtı iş davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek için yapılmıştır. Çalışma, Ankara ilinde bulunan ve amaçlı örneklem ile belirlenmiş olan Çankaya ilçesindeki 3 ve üzeri yıldıza sahip otellerde görev yapan çalışanlara yönelik olup 403 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, örgütsel sinizm ile üretkenlik karşıtı iş davranışları arasında anlamlı bir ilişki olduğuna dair bulgular elde edilmiştir. Ayrıca örgütsel sinizmin alt boyutları ile üretkenlik karşıtı iş davranışı arasında farklılaşmaların var olduğu saptanmıştır. Katılımcıların, demografik özelliklerine göre örgütsel sinizm ve üretkenlik karşıtı iş davranışların değişkenlerinde kısmen de olsa farklılaşmaların var olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is seen that, as a result of a developing world and globalization, intense competition, the importance of employee-customer/guest communication and one hundred percent customer/guest satisfaction, managers and employers emphasize a lot and develop programs for these concepts. Tourism is perhaps the sector where the stiffest customer/guest-employee interaction is concerned in the tertiary sector. The expectations of the enterprises from the personnel; To keep customer/guest satisfaction at the highest level while fulfilling the duties and responsibilities required by the opportunity. Another reason for this is that consumers vote for businesses by making comments on social media and online channels. Thanks to these votes, positive reviews that individuals who leave the business satisfied will make to their close environment will be made without paying any capital advertised by the businesses. However, these expectations cause the staff to exhibit negative attitudes and behaviours after a while when the promises made from the business screening are not kept. Employees want to be appreciated by the management for these works. The perception of cynicism of unappreciated personnel will increase, and as a result, they will behave counterproductive work behaviour. This study was conducted to examine the relationship between organizational cynicism and counterproductive work behaviours. This study was performed with 403 participants who were employed in the hotels 3 or more stars in the Çankaya district, which is located in the province of Ankara and determined by purposeful sampling. As a result of the research, findings were found that there is a relevant relationship between organizational cynicism and counterproductive work behaviours. In addition, it was observed that there were differences between the sub-dimensions of organizational cynicism and counterproductive work behaviour. It was observed that there were slight differences in the variables of organizational cynicism and counterproductive work behaviours according to the demographic characteristics of the participants.