Espor oyuncularının benlik kurgusu, mükemmeliyetçilik, olumlu gelecek beklentisi ve psikolojik tepkilerinin incelenmesi
Investigation of self construal, perfectionism, positive future expectations and psychological reactions in esports players
- Tez No: 720904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada espor oyuncularının psikolojik tepkilerinin (depresyon, anksiyete ve stres) yordayıcısı olarak benlik kurgusu, mükemmeliyetçilik düzeyi ve olumlu gelecek beklentisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca espor oyuncularının depresyon, anksiyete ve stres düzeylerinin çeşitli değişkenlere (cinsiyet, yaş, kaç yıldır espor oynadığı, günlük espor oynama süresi, espor oynayarak gelir elde edip etmeme durumu, aile desteği, arkadaş desteği ve espor turnuvalarına katılıp katılmama durumu) göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın bir amacı da espor oyuncularında depresyon, anksiyete ve stres yaygınlığının belirlenmesidir. Çalışma 15 ile 45 yaşları arasında 33 kadın, 103 erkek olmak üzere 136 espor oyuncusuyla gerçekleştirilmiştir. Kolay ulaşılabilirlik örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Demografik Bilgi Formu, Dengeli Bütünleşme Ayrışma Ölçeği, Olumlu Olumsuz Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Olumlu Gelecek Beklentisi Ölçeği ve Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma verileri Tek Yönlü Varyans Analizi (MANOVA) ve Çoklu Regresyon Analizi ile sınanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre espor oyuncularının %20.6'sında (n=28) depresyon, %14.7'sinde (n=20) anksiyete ve %18.4'ünde (n=25) stres belirtileri görülmektedir. Cinsiyet, yaş, kaç yıldır espor oynadığı, günlük espor oynama süresi, espor oynayarak gelir elde edip etmeme durumu, aile desteği, arkadaş desteği ve espor turnuvalarına katılıp katılmama durumuna göre esporcuların depresyon, anksiyete ve stres düzeylerinde anlamlı bir farklılaşma olmadığı görülmüştür. İlişkisel benlik kurgusunun anlamlı ve negatif yönde (%25.9, ß= -.23), olumlu gelecek beklentisinin anlamlı ve negatif yönde (%8.9, ß= -.40) ve olumsuz mükemmeliyetçiliğin anlamlı ve pozitif yönde (%5.7, ß= .08) depresyonu yordadığı tespit edilmiştir. Olumsuz mükemmeliyetçiliğin anlamlı ve pozitif yönde (%18.3, ß= .11) ve ilişkisel benlik kurgusunun anlamlı ve negatif yönde (%7.7, ß= -.12) anksiyeteyi yordadığı saptanmıştır. Olumsuz mükemmeliyetçiliğin anlamlı ve pozitif yönde (%17.5, ß= .12) ve ilişkisel benlik kurgusunun anlamlı ve negatif yönde (%4.4, ß= -.10) stresi yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the role of self-construal, perfectionism and positive future expectation on psychological reactions (depression, anxiety, and stress) of esports players. In addition, it was also examined whether the depression, anxiety, and stress levels of esports players differ according to various variables. Another aim of the research was to investigate the prevalence of the depression, anxiety, and stress of esports players. The study was carried out with a total of 136 esports players, 33 women and 103 men, aged between 15 and 45. Convenience sampling method was used. Correlational research method was used in the research. The data of the study were collected with Demographic Information Form, Balanced Differentiation and Integration Scale, The Positive and Negative Perfectionism Scale, The Positive Future Expectation Scale, and Depression Anxiety Stress Scale. Research data were tested with One Way Analysis of Variance (MANOVA) and Multiple Regression Analysis. According to the findings of the study, 20.6% (n=28) of esports players have depression, 14.7% (n=20) anxiety and 18.4% (n=25) stress symptoms. It was found that there was no significant difference in depression, anxiety and stress levels of esports players in terms of gender, age, how many years they have been playing esports, daily hours of playing esports, whether or not they earn income by playing esports, family support, friend support, and whether they participate in esports tournaments. It was yielded that relational self-construal predicted depression significantly and negatively (%25.9, ß= -.23), positive future expectation predicted depression significantly and negatively (%8.9, ß= -.40), and negative perfectionism predicted depression significantly and positively (%5.7, ß= .08). The results indicated that negative perfectionism predicted anxiety significantly and positively (%18.3, ß= .11) and relational self-construal significantly and negatively (%7.7, ß= -.12). The findings revealed that negative perfectionism predicted stress significantly and positively (%17.5, ß= .12) and relational self-construal significantly and negatively (%4.4, ß= -.10).