COVID-19 Pandemisinde Hastanede Yatan Çocukların ve Ailelerinin Kaygı Düzeyleri ve Etkileyen Faktörler
Anxiety levels of inpatient children and their families and affecting factors during COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 720905
  2. Yazar: AZAR PASHAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDA KONDOLOT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Sağlık Yönetimi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Healthcare Management, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş: COVID-19 pandemisinin çocukları ve ebeveynleri ruhsal açıdan önemli derecede etkilediği tahmin edilmektedir. Bu çalışmanın amacı COVID-19 pandemisinin ilk dönemlerinde hastanede yatırılarak takip edilen çocuk hastaların ve ebeveynlerinin yatış nedeniyle yaşadıkları kaygı düzeylerini, depresyon ve travma belirtilerini değerlendirmektir. Hastalar ve Yöntem: Mayıs 2020 – Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen bu çalışmaya üç grupta yaşları 7 – 18 yaş arasında değişen toplam 132 çocuk ve anne dahil edildi. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesine yatan çocuklardan COVID-19 şüphesi/tanısı ile yatırılan 50 hasta çocuk ve annesi birinci (Grup-1), COVID-19 dışı tanılarla yatırılan 51 hasta çocuk ve annesi ikinci (Grup-2) ve evde olan 31 sağlıklı çocuk ve annesi üçüncü gruba (Grup-3) dahil edildi. Kesitsel olarak planlanan bu çalışmada çocuklar için DSKE, ÇBDÖ, ÇTSSTÖ ölçekleri ve ebeveynler için PCL–C, BAÖ, BDE, AHÇYTÖ, BÇSÖ ölçekleri kullanıldı. Bulgular: Gruplar arasında çocukların cinsiyet ve yaşı açısından fark yoktu (sırasıyla; p=0.210, p=0.052). Her üç grupta çocukların DKEP SKEP ve ÇTSSTÖ puanlarının yüksek olduğu ancak gruplar arasında fark olmadığı tespit edildi (sırasıyla; p=0.062, p=0.352, p=0.533). ÇBDÖ puanları açısından gruplar arasında fark yoktu (p=0.703). Annelerin PCL-C puanları her üç grupta yüksekti ancak gruplar arasında fark yoktu (p=0.464).
Özet (Çeviri)
Aim: It is estimated that the COVID-19 pandemic significantly affects children and parents psychologically. The aim of this study is to evaluate the anxiety levels, depression, and trauma symptoms experienced by pediatric patients and their families who were hospitalized in the early stages of the COVID-19 pandemic. Patients and Methods: A total of 132 children aged between 7 and 18 years and mothers in three groups were included in this study, which was carried out between May 2020 and December 2020. Among the children hospitalized in Erciyes University Children's Hospital, 50 children hospitalized with the suspicion/diagnosis of COVID-19 and their mothers were the first (Group-1), 51 children hospitalized with non-COVID-19 diagnoses, and their mothers were the second (Group-2), and 31 healthy children were at home and their mothers were included in the third group (Group-3). In this cross-sectional study, STAIC, CBAI, CPTSDI scales for children and PCL – C, BAI, BDI, PARI, CSS scales for parents were used. Results: There was no difference between the groups in terms of gender and age of the children (p=0.210, p=0.052, respectively). It was determined that the SAIC TAIC and CPTSDI scores of the children were high in all three groups, but there was no difference between the groups (p=0.062, p=0.352, p=0.533 respectively). There was no difference between the groups in terms of CBAI scores (p=0.703). PCL-C scores of the mothers were high in all three groups, but there was no difference between the groups (p=0.464).