Periodontitis hastalarında flep operasyonu sonrası subgingival flora periodontopatojen bakterilerin miktarlarındaki değişimin mikrobiyolojik olarak incelenmesi
Microbiological investigation of the changes in the amount of periodontopatogenic bacteria after flap operation in patients with periodontitis
  1. Tez No: 720908
  2. Yazar: CANSU BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE AÇIKGÖZ ALPARSLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Mikrobiyoloji, Dentistry, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı şiddetli periodontitis vakalarında, derin ceplerde konvansiyonel flep cerrahisinin etkinliğini klinik ve mikrobiyolojik parametreler ile değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem Split-mouth olarak tasarlanan çalışmamıza, sistemik olarak sağlıklı 20 hasta dahil edilmiştir. SRP sonrası hastalara, test grubunda flep operasyonu uygulanmış, kontrol grubuna uygulanmamıştır. Operasyon öncesi ve işlem sonrası 21.günde hastaların sondlamada cep derinliği, gingival indeks, plak indeksi, sondlamada kanama yüzdesi ve klinik ataşman seviyesi gibi klinik parametreleri kaydedilmiştir. Ek olarak steril kağıt konlar ile subgingival plak örnekleri alınarak RT-PCR yöntemiyle P.gingivalis, T.denticola ve T.forsythia olmak üzere kırmızı kompleks periodontopatojen bakterilerin başlangıca göre değişim miktarları analiz edilmiştir. Bulgular İstatistiksel analizler sonucunda, hem klinik hem de mikrobiyolojik parametreler karşılaştırıldığında test grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede düşüş kaydedilmiştir. 21.günde ölçülen SCD, KAS, SKY ve Gİ değerleri test grubunda azalırken (p0,05). Pİ her iki grupta da azalmış ancak test grubunda daha fazla azalma tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effectiveness of conventional flap surgery in deep pockets with clinical and microbiological parameters in severe periodontitis cases. Materials and methods Twenty systemically healthy patients were included in this research, which was designed as a split-mouth study. After SRP(scaling and root planing) flap operation was performed in the test group. Clinical parameters such as pocket depth on probing (PDP), gingival index (GI), plaque index (Pı), percentage of bleeding on probing (BOP) and clinical attachment level (CAL) were recorded before the operation and on the 21st day after the procedure. In addition, sterile paper cones and subgingival plaque samples were taken and the amount of change from the baseline of red complex periodontopathogenic bacteria, including P.gingivalis, T.denticola, and T.forsythia was analyzed by RT-PCR (real time polymerase chain reaction) method. The results were compared using Mann-Whitney U and Wilcoxon Test statistical methods. Results As a result of statistical analysis, a significant decrease was recorded in the test group compared to the control group when with regard to the clinical and microbiological parameters. Whilst PDP, CAL, BOP and GI values on the 21st day decreased in the test group (p0.05). PI decreased in both groups, but a greater decrease was detected in the test group.